Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie ma zgody na przymusowe przyjmowanie migrantów

Treść

Polska wraz z sześcioma innymi państwami Unii Europejskiej nie zgadza się na przymusowe przyjmowanie imigrantów. Pomysł sprzed czterech lat powraca na unijne salony. Ma być wpisany do Paktu ws. Migracji i Azylu. 

Do końca czerwca Komisja Europejska ma przedstawić projekt Paktu ws. Migracji i Azylu. Ma on  wprowadzić nowe zasady polityki imigracyjnej. Jednym z rozwiązań jest powrót do przymusowego rozmieszczania imigrantów we wszystkich krajach członkowskich. Taki pomysł zgłosiły Cypr, Grecja, Malta, Włochy i Hiszpania, a poparły go Niemcy i Francja.

Część państw zaprotestowało przeciw tej polityce.

– Wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko powrotowi sprawy obowiązkowych relokacji na terenie Unii Europejskiej nielegalnych imigrantów – podkreślił Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej czyli Polski, Słowacji, Czech i Węgier a także ministrowie Łotwy, Estonii i Słowenii wystosowali do  wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i do Komisarz ds. Emigracji list, w którym krytykują powrót do polityki z roku 2016.

Minister Mariusz Kamiński zapewnił, że polski rząd nie będzie akceptował takich rozwiązań.

– Nie ma zgody i nie będzie zgody polskiego rządu na jakiekolwiek narzucane nam eksperymenty społeczne, eksperymenty kulturowe – wskazał szef polskiego MSWiA.

Powrót do przymusowej relokacji imigrantów jest o tyle zaskakujący, że od kilku lat mechanizm ten krytykowała część państw. Także Europejski Trybunał Obrachunkowy ocenił  go negatywnie.

Polski rząd proponuje wzmożenie ochrony granic zewnętrznych Unii – akcentował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

– Funkcjonujemy ciągle w różnych reżimach prawnych. Chcielibyśmy i postulujemy ujednolicenie tych procedur, wprowadzenie obowiązkowej procedury granicznej – mówił.

Polska jest dla wielu obcokrajowców pożądanym miejscem do osiedlenia się. W I kwartale tego roku pozwolenie na stały pobyt w naszym kraju miało ponad 440 tys. cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – 228 tys. Chętnie w Polsce osiedlają się obywatele Indii – prawie 12 tysięcy osób i Chin – ponad 8 tysięcy.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 9

Autor: mj

Tagi: migranci