Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niepokojące plany UE. Kolejny raz uderzy w polskich rolników

Treść

Unia Europejska chce ograniczyć emisjÄ™ szkodliwych gazów cieplarnianych poprzez redukcjÄ™ bydÅ‚a i trzody chlewnej. Pod koniec października w Parlamencie Europejskim odbÄ™dzie siÄ™ gÅ‚osowanie nad stosownÄ… DyrektywÄ… o Krajowych PuÅ‚apach Emisji (NEC).
 
Krowa to zwierzÄ™, które szczególnie Å‚adnie wyglÄ…da pasÄ…c siÄ™ na Å‚Ä…ce, ale ma też tÄ™ cechÄ™, że wytwarza metan w procesie trawiennym. To charakterystyczne dla wszystkich zwierzÄ…t roÅ›linożernych, ale metan jest silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek wÄ™gla. Dlatego UE postanowiÅ‚a wkroczyć również i w ten obszar – alarmuje Jerzy ChróÅ›cikowski z rolniczej „SolidarnoÅ›ci”.

Chodzi o gÅ‚osowanie nad DyrektywÄ… o Krajowych PuÅ‚apach Emisji. Dokument dotyczy emisji metanu i tlenku azotu. To gazy, które sÄ… wytwarzane przy hodowli bydÅ‚a i trzody chlewnej. Niestety konsekwencjÄ… walki z ociepleniem klimatu bÄ™dÄ… też redukcje w iloÅ›ci krów i Å›wiÅ„.

– Te rozwiÄ…zania przyniosÄ… poważne skutki. Ze zdziwieniem odbieram tylko to, dlaczego minister Sawicki, na kolejnych posiedzeniach Rady, nie zablokowaÅ‚ tych przedsiÄ™wzięć forsowanych przez KE – wskazuje europoseÅ‚ Zbigniew Kuźmiuk.

WedÅ‚ug raportu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej – Polska do 2030 r. miaÅ‚aby zmniejszyć pogÅ‚owie bydÅ‚a miÄ™snego nawet o ponad 42 proc., bydÅ‚a mlecznego o 24 proc., a trzody chlewnej o 12 proc.

Bożena Jelska-Jarosz, hodowca trzody chlewnej, nie wyobraża sobie wprowadzenia unijnych przepisów w życie.

– Produkcja zwierzÄ™ca w naszym kraju od lat boryka siÄ™ z trudnoÅ›ciami.  MówiÄ™ tutaj o rynku trzody. W tej chwili dochodzi do tego rynek mleka, gdzie rolnicy musza pÅ‚acić ogromne kary za przekroczenie kwot mlecznych. Å»eby mieć Å›rodki na te kary muszÄ… hodować wiÄ™cej zwierzÄ…t – podkreÅ›liÅ‚a Bożena Jelska-Jarosz.

Planowana przez UniÄ™ redukcja bydÅ‚a i trzody chlewnej bÄ™dzie miaÅ‚a niestety wpÅ‚yw również na inne sektory. JeÅ›li zredukujemy pogÅ‚owie zwierzÄ…t hodowlanych, to oznacza wzrost cen żywnoÅ›ci. Braki trzeba bÄ™dzie uzupeÅ‚nić importem spoza Unii. To kolejny cios Brukseli w polskich rolników – powiedziaÅ‚ Zbigniew Grajoszek z rolniczej „SolidarnoÅ›ci”.

– KiedyÅ› byÅ‚a podobna sytuacja z bydÅ‚em biaÅ‚aczkowym. Zlikwidowano miliony krów polskich pod pretekstem biaÅ‚aczki. Teraz mamy kolejny przykÅ‚ad, żeby zmniejszyć pogÅ‚owie polskich zwierzÄ…t hodowlanych. 20 proc bydÅ‚a zostanie zlikwidowanych – zaznaczyÅ‚ Zbigniew Grajoszek.

WpÅ‚yw bydÅ‚a i trzody chlewnej na ocieplenie klimatu jest – zdaniem Marcina KÄ™dzierskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – znikomy.

– To musiaÅ‚yby być ogromne powierzchnie tak jak np. w Argentynie. W Polsce nie ma setek tysiÄ™cy hektarów na których wypasane sÄ… krowy. Wydaje mi siÄ™, że jest to jednak problem w dużej mierze sztuczny i troszkÄ™ uderzajÄ…cy nie w to co powinien – zwraca uwagÄ™ ekspert.

NajwiÄ™ksze iloÅ›ci gazów cieplarnianych uwalniane sÄ… do atmosfery w procesie erupcji wulkanów, czy podczas pożarów lasów. Do atmosfery emitowane sÄ… również gazy z przemysÅ‚u i spalin. To wÅ‚aÅ›nie one sÄ… najbardziej szkodliwe dla Å›rodowiska.

TV Trwam News/RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 9 października 2015

Autor: mj