Nowa inicjatywa wokół Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II
Treść
Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR apeluje o nadsyłanie świadectw osób współtworzących Rodzinę Radia Maryja, tych którzy budowali „Solidarność” oraz kościoły i wspólnoty parafialne w PRL-u. W toruńskim Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II powstanie ekspozycja, w ramach której ukazane zostaną grupy osób, dzięki którym Polska pozostaje katolicka.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki Papieża Polaka. W ramach prezentacji najnowszej historii przedstawione zostaną informacje m.in. o osobach tworzących Rodzinę Radia Maryja.
– Każdy z nas kiedyś usłyszał o Radiu Maryja. Kiedy to było, od kogo, kiedy to było pierwszy raz, jak się zaczęła ta nasza przyjaźń w tej wielkie Rodzinie Radia Maryja – mówiła dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk.
„Godni Synowie naszej Ojczyzny” – taki tytuł przynależy się wielu grupom w Polsce, tym, którzy współtworzą Rodzinę Radia Maryja, ale także tym, którzy budowali „Solidarność” oraz kościoły i wspólnoty parafialne w czasach PRL-u.
– Sprawa „Solidarności”, świadectwa i zdjęcia. Sprawa budowy wspólnot parafialnych i budowa kościołów wbrew zakazom komunistycznym. Jak również z późniejszego okresu, kiedy była walka o Radio Maryja i TV Trwam, o koncesję, o to, żeby przetrwało, żeby zaistniało – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” posłuży także dialogowi polsko-żydowskiemu. W 1998 roku ojciec Dyrektor na antenie Radia Maryja poprosił o przekazywanie świadectw o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Na ten apel odpowiedziały wówczas tysiące naszych rodaków. Z zebranego materiału powstała w 2002 roku publikacja „Godni Synowi Naszej Ojczyzny”.
– Teraz wznowiliśmy ten nakład, gdzie rzeczywiście są przepiękne historie, wzruszające, chwytające za serce, pokazujące wielkość Polaków, którzy w tych trudnych czasach pomagali Żydom – oznajmiła Lidia Kochanowicz-Mańk.
W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowel Ewangelizacji i św. Jana Pawła II znajduje się Kaplica Pamięci, w której na ścianach wyryte są nazwiska bohaterów. Obok świątyni powstaje także Park Pamięci. Tam na 100-u szklanych tablicach zostało umieszone prawie 16 tys. nazwisk Polaków ratujących Żydów. Docelowo będzie ich 40 tys.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: "Solidarność" Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II o. Tadeusz Rydzyk CSsR