Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowe podejście do leczenia chorób onkologicznych

Treść

Nachodzą zmiany w polskim podejściu do leczenia chorób onkologicznych. Nakłady na onkologię zostaną zwiększone, a ponadto obowiązywać będzie nowa organizacja leczenia. Przeprowadzone zostaną niezbędne inwestycje.

Choroby onkologiczne to spore wyzwanie dla służby zdrowia. W Europie są one główną przyczyną zgonów.

– Dla nas, dla pacjentów ważne są trzy zagadnienia. Takie ABC. A – czyli czy zdrowie jest priorytetem. B – baza oraz tworzenie bazy ochrony zdrowia, a C – człowiek, czyli człowiek jest najważniejszy – mówiła szef Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, Krystyna Wechmann.

Człowieka na pierwszym miejscu w leczeniu chorób onkologicznych stawia Krajowa Sieć Onkologiczna. Pilotaż programu zdał egzamin. Teraz pora, aby wdrożyć go w całej Polsce.

– Narzędzie, które dostaje służba zdrowia, to narzędzie, które jest efektem dwóch inicjatyw prezydenckich – przypomniała szef Kancelarii Prezydenta RP, Grażyna Ignaczak-Bandych.

Owe inicjatywy to: Narodowa Strategia Onkologiczna, której efektem jest procedowana w Sejmie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, a także powołanie Funduszu Medycznego.

– Fundusz Medyczny powstał właśnie po to, by finansować diagnostykę, wykrywanie i leczenie m.in. chorób nowotworowych oraz chorób rzadkich z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Krajowa Sieć Onkologiczna daje zupełnie nowe spojrzenie na leczenie chorób onkologicznych.

– Kluczem jest działanie systemowe – akcentował premier Mateusz Morawiecki.

W systemowym podejściu kładzie się nacisk na dobro pacjenta, któremu w całym procesie leczenia towarzyszy osobisty koordynator. To on będzie kierował pacjenta na odpowiednie leczenie.

– Bardzo nas cieszy szerokie spojrzenie nie tylko na dostęp do leków, ale także organizacji opieki onkologicznej oraz infrastruktury – mówił prof. Adam Maciejczyk z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Takie podejście nie byłoby możliwe bez wzrostu wydatków na służbę zdrowia. W tym roku to już sześć procent PKB.

– Od 2015 roku, jeżeli chodzi o samą onkologię, my ponad dwukrotnie zwiększyliśmy finansowanie samych świadczeń – przypomniał Adam Niedzielski, minister zdrowia, ogłaszając w Gliwicach konkurs dla szpitali zapewniających kompleksowe leczenie onkologiczne.

– Dzisiejszy konkurs jest przeznaczony na potężne projekty infrastrukturalne. Przeznaczamy na niego środki w wysokości minimum 2,5 miliardów złotych – wskazywał szef resortu zdrowia.

Pieniądze na konkurs będą pochodziły z Funduszu Medycznego. Limit dla jednego projektu wynosi blisko 300 mln zł, a wartość minimalna projektu to 50 mln złotych.

– Mówimy o dużych przedsięwzięciach oraz o konkursie, który jakościowo zmieni infrastrukturę szpitalnictwa onkologicznego – oznajmił minister Adam Niedzielski.

W konkursie wystartuje gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii. W planach – jak mówił jego dyrektor, prof. Krzysztof Składowski – jest m.in. wybudowanie centrów kompetencji, które będą kompleksowo służyły chorym na różne nowotwory.

– Marzyliśmy o czymś takim, co się właśnie dzieje i stanie w przyszłości – podsumował prof. Krzysztof Składowski.

Konkurs ruszy 6 marca bieżącego roku. Mogą wziąć w nim udział szpitale zapewniające kompleksowe leczenie onkologiczne – w całym kraju jest około 40 takich placówek.

Dzięki temu pacjenci będą mieli dostęp do nowoczesnego leczenia i możliwość wczesnej diagnostyki, która zwiększa szanse na wyleczenie, bo – wbrew staremu powiedzeniu – rak wcale nie musi oznaczać wyroku.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj