O przyszłości polskiej lekkoatletyki
Treść
Podczas wczorajszego spotkania medalistów 12. Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata z premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrem sportu i turystyki Mirosławem Drzewieckim poruszone zostały m.in. kwestie dotyczące lepszej przyszłości polskiej lekkoatletyki.
- Usłyszeliśmy deklaracje, może nie dosłowne, chęci pomocy i mocnego zainteresowania się tym, aby lekkoatletyka w Polsce się rozwijała i żeby na kolejnych mistrzostwach świata czy za cztery lata w Moskwie w 2013 roku lekkoatletów na podium było jeszcze więcej. Tym bardziej że znowu trafiamy na fantastyczny stadion moskiewski, który na pewno dodatkowo zmobilizuje polskich sportowców do tego, aby te medale były - mówił po uroczystym śniadaniu i odebraniu przez medalistów nagród Szymon Ziółkowski, wicemistrz świata w rzucie młotem, kapitan polskiej reprezentacji.
W spotkaniu uczestniczyło czworo naszych medalistów z Berlina: Anita Włodarczyk, Anna Rogowska, Monika Pyrek i Szymon Ziółkowski. Pozostali: Tomasz Majewski, Piotr Małachowski i Sylwester Bednarek, nie mogli przybyć ze względu na udział w mityngu w Tallinie, a Kamila Chudzik udała się na wypoczynek.
- Ustaliliśmy już dużo wcześniej, parę miesięcy przed mistrzostwami świata, że jeżeli chodzi o lekkoatletykę, będziemy budowali boiska Orliki lekkoatletyczne pełnowymiarowe, w każdym województwie takie się pojawi - zapewniał wczoraj Mirosław Drzewiecki. Na pytanie dziennikarzy, czy w Warszawie powstanie stadion lekkoatletyczny z prawdziwego zdarzenia, powiedział: - Stadion budowany w Warszawie i te cztery inne w Polsce to są stadiony budowane pod Euro 2012 i będą to stadiony piłkarskie. I dodał: - Nie ma żadnego powodu, żeby w Warszawie odbywały się wszystkie wielkie imprezy sportowe. Takim miejscem, jeżeli chodzi o lekkoatletykę juniorów, może być Bydgoszcz, a nowy stadion budowany w Chorzowie będzie porównywalnym z tym w Berlinie - odpierał zarzuty minister, m.in. te dotyczące faktu, że na Stadionie Narodowym nie przewidziano bieżni lekkoatletycznej. - Jeżeli mistrzostwa świata lekkoatletyczne zostaną zorganizowane w Polsce, to na pewno odbędą się w Chorzowie, a nie w Warszawie - konkludował. Wyraził jednak nadzieję, że władze miasta Warszawy "pochylą się nad Skrą" i że ten stadion - jak zaznaczył - ze świetną lokalizacją zostanie w przyszłości przebudowany czy odnowiony.
Minister zapowiedział, że od 1 stycznia 2010 roku także w sportach letnich będzie obowiązywał specjalny system finansowania przygotowań zawodników, którzy mają szanse medalowe. Obecnie ten system stosowany jest w odniesieniu do sportów zimowych. Kontrakty na takich zasadach zawarte zostały już z Justyną Kowalczyk (mistrzynią świata w biegach narciarskich) i Tomaszem Sikorą (wicemistrzem olimpijskim w biatlonie).
Podczas mistrzostw świata w Berlinie reprezentacja Polski zdobyła osiem medali, w tym dwa złote, cztery srebrne i dwa brązowe. Tym samym Polska zajęła piąte miejsce w klasyfikacji medalowej, natomiast w klasyfikacji punktowej uplasowaliśmy się na ósmym miejscu. To były nasze najlepsze mistrzostwa świata w historii.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-08-26
Fot. Ministerstwo Sportu
Autor: wa