Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obowiązują nowe obostrzenia związane z czwartą falą pandemii koronawirusa

Treść

Od środy zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia związane z czwartą falą pandemii koronawirusa. Limity wprowadzone m.in. w kościołach nie będą dotyczyły osób zaszczepionych.

Ostatniej doby potwierdzono 24 266 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 669 osób chorujących m.in. na COVID-19.

– To jest podstawowy efekt tego, że cześć naszego społeczeństwa nie jest zaszczepiona – zauważył Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 31 500 miejsc. Wolnych jest tylko około 7 200. Większość miejsc w szpitalu zakaźnym we Wrocławiu jest zajętych.

– U mnie w tej chwili jest zajętych ok. 80 proc. łóżek – mówił prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych w Szpitalu im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Ruszyły zapisy na szczepienie dzieci od 5 do 11 lat. Pierwszej doby zgłosiło się 100 tys. chętnych. Mali pacjenci przed podaniem szczepionki mają być przebadani przez lekarza. Ministerstwo Zdrowia cały czas zachęca wszystkich do szczepień.

Od środy obowiązują nowe ograniczenia. Do 31 stycznia 2022 roku z wyjątkiem sylwestra zamknięte będą dyskoteki i kluby nocne. Tylko 30 proc. miejsc będzie mogło być zajętych w restauracjach, hotelach, kinach, teatrach i obiektach sportowych. Do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione. Przedsiębiorcy alarmują, że nie mają uprawnień do kontroli swoich klientów.

– Nie mamy uprawnień, żeby komuś sprawdzać dane osobowe, z których wynikają z paszporty covidowe. To powinno odbywać się jakoś cyfrowo, gdzie nie ujawnia się danych osobowych, jak i danych wrażliwych, takich jak PESEL czy dowód osobisty – zwrócił uwagę Janusz Hirsch, właściciel obiektów hotelowo-restauracyjnych.

Ograniczenia będą dotyczyły również nabożeństw. Podobnie jak w 2020 roku, nie wszyscy będą mogli przyjść w święta do kościoła – mówił ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Należy zwrócić uwagę, że parafie również nie mają narzędzi do kontroli, kto jest zaszczepiony.

– Trochę niebezpieczne i przykre jest to, że kościół został zrównany z takimi miejscami jak kluby, restauracje, teatry czy kina. Jest pokazywany jako miejsce, które jest niekoniecznie potrzebne do życia – wskazał rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, kwarantanną będą obejmowani zaszczepieni domownicy osoby, u której potwierdzono obecność wirusa. Będzie z niej zwalniał tylko negatywny wynik testu. Tymczasem sejmowa Komisja Zdrowia miała rozpocząć prace nad przepisami uprawniającymi pracodawcę do kontroli czy pracownik ma negatywny wynik testu. [czytaj więcej]  Zastrzeżenia do projektu ma Kamil Rybikowski, dyrektor Gabinetu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– Nie powinno się do tego używać firm, ponieważ przedsiębiorcy są od tego, żeby rozwijać ofertę dla klientów, żeby dbać o to, żeby pracownicy mieli godne warunki pracy, jak i zarobki w tej pracy, a jest to kwestia, która niestety konfliktuje pracownika i pracodawcę – zaznaczył Kamil Rybikowski.

Ostatecznie prace komisji zostały przerwane do czwartku. W sali było więcej osób niż pozwalają na to przepisy.

– Jeżeli nie będzie żadnej reakcji, a tak to w tej chwili wygląda, to niestety nie będziemy mogli otworzyć obrad komisji i komisja dzisiaj się nie odbędzie – powiedział Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Prace komisji próbowali zablokować posłowie Konfederacji. Zgłosili do ustawy ponad 70 poprawek. Z kolei we wtorek przed Sejmem uczestniczyli oni w proteście przeciwko nowej ustawie.

Wśród transparentów znalazł się napis: „Szczepienie czyni wolnym”, przypominający napis z bramy prowadzącej do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

– Sceny spod Sejmu z wykorzystaniem niemieckiego hasła, które w swoim zamierzeniu miało być szyderstwem z milionów ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, są dramatycznym i mrocznym obrazem tego, jak można skrzywdzić świętą pamięć o monstrualnych zbrodniach niemieckich – skomentował jego treść premier RP Mateusz Morawiecki.

Temat walki z pandemią będzie poruszany na rozpoczynającym się w czwartek szczycie przywódców państw unijnych w Brukseli.

Konfederacja, projekt proponowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości nazywa ustawą segregacyjną i narzędziem do odbierania wolności obywatelskich.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: COVID-19 koronawirus obostrzenia sanitarne pandemia