,,Onkologia - włącz medyczną pasję"
Treść
Minister zdrowia, Adam Niedzielski, ogłosił akcję „Onkologia – włącz medyczną pasję”. Ma ona zachęcić studentów medycyny do wyboru jednej z 22 priorytetowych specjalizacji lekarskich.
Poza onkologią na liście priorytetowych specjalizacji znalazły się m.in.: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, psychiatria i medycyna ratunkowa. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapewnił, że studenci, którzy wybiorą specjalizację priorytetową, mogą liczyć na konkretne korzyści. Po jej wyborze i przepracowaniu 10 lat umarzany będzie kredyt studencki. Studenci mogą liczyć również na wyższe stypendia. [czytaj więcej]
– Uruchamiamy kampanię. Mam nadzieję, że pomoże ona studentom w podjęciu decyzji, by wybierali specjalizacje, które mają największy potencjał, bo odpowiadają na potrzeby społeczne – mówił Adam Niedzielski.
Ruszamy z kampanią „Onkologia – włącz medyczną pasję!”. Ma ona zachęcić przyszłych lekarzy do wyboru tej prestiżowej, ambitnej i niezwykle ważnej społecznie specjalizacji. https://t.co/SEpUG5D7XX pic.twitter.com/DQjI7xcXiA
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 10, 2022
Dobrej nauce i kształceniu przyszłych specjalistów musi towarzyszyć również odpowiedni warsztat medyczny. Praktyczna nauka to podstawa lekarskiej pracy.
– Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym studenci mają możliwość kształcenia w bardzo nowoczesnym Szpitalu Akademickim, którego jednym z podstawowych obszarów działania jest pełnoprofilowa onkologia z dobrze działającym obszarem diagnostyki onkologicznej, radioterapii, chemioterapii, diagnostyki obrazowej, patomorfologii w zakresie onkologii. Dotyczy to nie tylko medycyny dla dorosłych, ale także dla dzieci – zaznaczył prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Minister @a_niedzielski: Nowotwory stają się jedną z głównych przyczyn zgonów. Ważne więc, by w onkologii kształciło się jak najwięcej osób. Onkologia to jedna z 22 specjalizacji priorytetowych. W kampanii „Onkologia-włącz medyczną pasję!” zachęcamy do wyboru tej specjalizacji. pic.twitter.com/8PGXOf3bOE
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 10, 2022
Każdy w przyszłości chciałby być leczony przez dobrze przygotowanego lekarza czy pielęgniarkę. Do tego potrzebny jest dobry warsztat – dodaje rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ścieżki rozwoju medycyny w aspekcie onkologicznym są bardzo różnorodne.
– Mnie od zawsze interesowała nauka i dzięki temu, co w tej chwili oferują agencje, m.in. Narodowa Agencja Wymiany czy Badań Medycznych, można się w tym realizować – podkreślił Bartłomiej Tomasik z Katedry i Kliniki Radiologii i Onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nowotwory to jedne z najczęściej występujących chorób. W starzejącym się społeczeństwie coraz więcej osób umiera na choroby onkologiczne.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 16
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj