Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ostrzeżenie przed czadem

Treść

Cichy zabójca – to popularna nazwa tlenku węgla. Nie jest ona przypadkowa.  Czad to gaz bezwonny i silnie trujący. Aby uchronić się przed tlenkiem węgla, konieczne jest dbanie o wszystkie instalacje kominowe i wentylacyjne, jakie znajdują się w naszym domu – wskazują eksperci.

W ubiegłym roku na skutek pożarów i zatrucia tlenkiem węgla do szpitala trafiło blisko 7,5 tys. osób – powiedział st. kpt. Łukasz Szewczyk.

– Jak wynika z naszych statystyk, tylko w tamtym roku ponad 500 osób straciło życie w wyniku pożarów, głównie były to właśnie pożary obiektów mieszkalnych, jak również ok. 50 osób zginęło przez uduszenie się tlenkiem czadu, przez zatrucie tlenkiem czadu – mówił st. kpt. Szewczyk.

Cichy zabójca – tak brzmi popularna nazwa tlenku węgla. Nie jest ona przypadkowa. Gaz jest silnie trujący i bezwonny. Wydziela się wszędzie tam, gdzie dochodzi do spalania kopaliny węglowej, m.in. w piecykach gazowych czy piecach opalanych węglem – wskazał dr n. med. Piotr Hydzik, kierownik Kliniki Toksykologii i Chorób Środowiskowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Najczęściej w praktyce klinicznej dochodzi do zatruć podczas kąpieli – w łazienkach, małych zazwyczaj, słabo wentylowanych, wyposażonych w piecyk gazowy. Już po krótkim czasie ekspozycji – 10, 15, góra 20 minut mogą wystąpić pierwsze objawy. Oczywiście, może nastąpić utrata świadomości nagła, jeśli to stężenie tlenku węgla jest bardzo wysokie – tłumaczył dr n. med. Piotr Hydzik.

Jak wskazuje ekspert, zatrucie tlenkiem węgla może wywoływać objawy zbliżone do choroby Parkinsona, m.in. zaburzenia pamięci, a także niestabilność emocjonalną, zaburzenia psychiatryczne czy zespoły depresyjne. Aby uchronić się przed czadem, powinniśmy regularnie, cztery razy w roku, czyścić przewody kominowe – podkreślał prezes Korporacji Kominiarzy Polskich Jerzy Nenko.

– Kominiarz – przedtem jego obowiązkiem było przyjść do domu, wyczyścić kominy i sprawdzić je. Kominiarz za to odpowiadał. Teraz kominiarz, jak się go nie wezwie, to nie przychodzi i następuje degradacja przewodów kominowych, zatykanie przewodów kominowych nawet przez właścicieli mieszkań, zatykanie kratek wentylacyjnych, zatykanie odpływu powietrza – wskazał Jerzy Nenko.

Dlatego do dbania o wszystkie instalacje kominowe i wentylacje, a także wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne, jakie znajdują się w naszym domu, zachęca Państwowa Straż Pożarna. Pomocna może być również instalacja czujnika tlenku węgla bądź czujnika dualnego, wykrywającego nie tylko czad, ale również dym.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 10 listopada 2016

Autor: mj

Tagi: Ostrzeżenie przed czadem