Przejdź do treści
Przejdź do stopki

P. Sałek o neutralności klimatycznej do roku 2050: Mówiąc wprost, to jest polityka dekarbonizacji całej Unii Europejskiej

Treść

MówiÄ…c wprost, to jest polityka dekarbonizacji caÅ‚ej Unii Europejskiej. Polska na to nie mogÅ‚a siÄ™ zgodzić, dlatego że ten cel na rok 2050 i te dokumenty, które w tym momencie sÄ… negocjowane, sÄ… dla Polski niekorzystne, szczególnie dla naszej energetyki, przemysÅ‚u i gospodarstw domowych – wskazaÅ‚ PaweÅ‚ SaÅ‚ek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Neutralność klimatyczna, o której mowa w dokumentach unijnych, to tak naprawdÄ™ dekarbonizacja. Polska nie mogÅ‚a siÄ™ na to zgodzić – zaznaczyÅ‚ doradca prezydenta ds. ochrony Å›rodowiska i polityki klimatycznej PaweÅ‚ SaÅ‚ek.

W trakcie szczytu unijnego w Brukseli Polska oraz kilka innych paÅ„stw unijnych zablokowaÅ‚y zapisy wniosków koÅ„cowych, mówiÄ…cych o dojÅ›ciu UE do neutralnoÅ›ci klimatycznej do 2050 r.

Paweł Sałek w rozmowie z reporterem TV Trwam ocenił, że przyjęcie takiego rozwiązania byłoby dla polski niekorzystne.

– W dokumentach unijnych jest to nazwane neutralnoÅ›ciÄ… klimatycznÄ…, natomiast prawdziwa nazwa tej sytuacji to jest dekarbonizacja do roku 2050, ponieważ jÄ™zyk porozumienia paryskiego i jej zapisy mówiÄ… o neutralnoÅ›ci klimatycznej, czyli o tym, że bÄ™dziemy tyle samo emitować co pochÅ‚aniać, wiÄ™c bilans emisji gazów cieplarnianych, czyli dwutlenku wÄ™gla, bÄ™dzie na zero. Na potrzeby unijnej polityki klimatycznej zwiÄ…zanej z dekarbonizacjÄ… wprowadza ona taki zapis. MówiÄ…c wprost, to jest polityka dekarbonizacji caÅ‚ej Unii Europejskiej. Polska na to nie mogÅ‚a siÄ™ zgodzić, dlatego że ten cel na rok 2050 i te dokumenty, które w tym momencie sÄ… negocjowane, sÄ… dla Polski niekorzystne, szczególnie dla naszej energetyki, przemysÅ‚u i gospodarstw domowych – powiedziaÅ‚ PaweÅ‚ SaÅ‚ek.

Premier Mateusz Morawiecki, odnoszÄ…c siÄ™ po szczycie do zablokowania zapisów w sprawie neutralnoÅ›ci klimatycznej, oceniÅ‚, że to element walki m.in. o niższe koszty energii.

Zamiast 2050 roku, który zostaÅ‚ wykreÅ›lony z wniosków koÅ„cowych, zapisano w nich odniesienie do Porozumienia Paryskiego.

W przypisie znalazÅ‚o siÄ™ jednak zdanie, że dla znaczÄ…cej wiÄ™kszoÅ›ci krajów czÅ‚onkowskich 2050 r. ma być rokiem dojÅ›cia do neutralnoÅ›ci klimatycznej.

RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Paweł Sałek Unia Europejska