Pacjenci będą teraz otrzymywać skierowania jedynie w formie elektronicznej
Treść
Po e-receptach i e-zwolnieniach przyszedł czas na e-skierowania. Od piątku wszystkie skierowania na leczenie wystawiane są w formie elektronicznej.
Do tej pory w Polsce korzystaliśmy z e-zwolnienia oraz e-recepty. Rozwiązana te pozytywnie oceniają zarówno pacjenci, jak i lekarze oraz aptekarze.
– Wszystko odbywa się szybko, sprawnie. Pacjenci mają lepszy dostęp do lekarza, gdyż sami dzwonią, pobierają numer recepty, realizują ją, przyjeżdżają do apteki, wcześniej nawet zamawiając sobie leki. To dobrze usprawnia pracę – wyjaśnia mgr Paulina Sierpińska, kierownik punktu aptecznego w Jakubowicach Konińskich.
Teraz system elektronicznego usprawniania służby zdrowia poszerza się o jeszcze jeden element – e-skierowanie. To korzyść zarówno dla pacjenta, jak i całego systemu.
– Nie będzie tworzonych sztucznych kolejek. Jeżeli wcześniej dostawaliśmy skierowanie, mogliśmy się rejestrować u kilku różnych specjalistów i obserwowaliśmy, gdzie kolejka biegła szybciej. Tym samym w wielu miejscach kolejki się wydłużały – wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.
Papierowe skierowanie pacjent będzie mógł otrzymać jedynie w przypadku awarii internetu albo systemu służącego do jego wystawienia. Najbliższe miesiące pokażą, jak sprawdza się e-skierowania.
Ważnym aspektem każdej innowacji jest sprawdzenie, czy nikt nie został wykluczony, np. z powodu braku komputera czy telefonu komórkowego.
– Staranne podejście do wprowadzania czegokolwiek w zakresie informatyzacji polega na tym, że bada się przede wszystkim wykonalność zadania, że się bada nisze, które mogą nie mieć dostępu do tego rodzaju udogodnienia. W tym momencie mówimy też o zasięgu internetowym – podkreśla lekarz dr Zbigniew Hałat.
Dotychczasowe rozwiązania elektroniczne sprawdzają się dobrze w praktyce lekarskiej – stwierdza ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz kierownik przychodni, dr Andrzej Zapaśnik. Dodaje, że choć nie był to jeszcze obowiązek, to e-skierowania stosował w swojej przychodni już od kilku miesięcy.
– To daje możliwość, że pacjent nie musi fizycznie przychodzić po e-skierowanie, nie musi go dostarczać np. do poradni specjalistycznej, tylko może tam zadzwonić i podać czterocyfrowy kod – wyjaśnia dr Andrzej Zapaśnik.
Pacjent będzie otrzymywał kod SMS-em lub drogą mailową. E-skierowanie jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 10
Autor: mj
Tagi: e-skierowania służba zdrowia