Pamięć zatrzymana w kamieniu
Treść
Na rÄ™ce przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego przedstawiciele Stowarzyszenia KatyÅ„ 2010 przekazali wczoraj tablicÄ™ upamiÄ™tniajÄ…cÄ… ofiary katastrofy smoleÅ„skiej. W kwietniu Rosjanie zdemontowali jÄ… pod osÅ‚onÄ… nocy i umieÅ›cili innÄ…. Jak podkreÅ›lali przedstawiciele rodzin, Jasna Góra to najlepsze miejsce dla tej jakże ważnej dla nich pamiÄ…tki. SÄ… przekonani, że wspomnienie polskiej delegacji, która zginęła w drodze na uroczystoÅ›ci rocznicowe zbrodni katyÅ„skiej, na pewno nie wyblaknie.
W podobnym tonie wypowiadali siÄ™ inni bliscy osób, które zginęły na Siewiernym. Wszyscy akcentowali pomoc i empatiÄ™ okazanÄ… im w trudnych chwilach przez Radio Maryja. - Bardzo cieszymy siÄ™ z tego, że możemy być tutaj razem z RodzinÄ… Radia Maryja i dzieÅ‚ami przy nim powstaÅ‚ymi. DziÄ™kujemy wam za te 15 miesiÄ™cy modlitwy i udzielanego nam wsparcia - podkreÅ›liÅ‚a córka Zbigniewa Wassermanna, MaÅ‚gorzata Wassermann. - Ale przyjechaliÅ›my tutaj także po to, by szukać jeszcze silniejszej wiary, jeszcze wiÄ™cej cierpliwoÅ›ci i jeszcze wiÄ™cej wyrozumiaÅ‚oÅ›ci w momencie, gdy rzeczywistość nas otaczajÄ…ca jest coraz trudniejsza do zrozumienia - dodaÅ‚a. Wdowa po gen. Andrzeju BÅ‚asiku, Ewa BÅ‚asik, apelowaÅ‚a, by "czczÄ…c pamięć naszych bliskich, tragicznie zmarÅ‚ych pod SmoleÅ„skiem", razem budować "PolskÄ™ opartÄ… na prawdzie, szacunku i sprawiedliwoÅ›ci, gdzie docenia siÄ™ dorobek życia prawych obywateli i gdzie sÅ‚owa Bóg - Honor - Ojczyzna wciąż majÄ… zasadnicze znaczenie". - My, żyjÄ…cy, mamy moralny obowiÄ…zek Å›wiadczyć o prawdzie i bronić jej. Dlatego o siÅ‚y do tej nierównej walki prosimy dzisiaj tu - w samym sercu naszego Narodu, u tronu Niezwyciężonej Królowej Polski, Matki Jasnogórskiej. Ufni w Jej pomoc i orÄ™downictwo. WdziÄ™czni mediom noszÄ…cym Jej imiÄ™, które nie bojÄ… siÄ™ i majÄ… odwagÄ™ bronić prawdy, tu, u Jasnogórskiej Pani, szukamy pocieszenia i nadziei i wiemy, że je znajdziemy. Bo Matka nie zawodzi nigdy i zawsze jest przy swoich dzieciach, zwÅ‚aszcza gdy cierpiÄ… lub sÄ… zagrożone - podkreÅ›liÅ‚a Ewa BÅ‚asik.
ZamontowanÄ… na gÅ‚azie na terenie lotniska Siewiernyj z inicjatywy czÅ‚onków Stowarzyszenia KatyÅ„ 2010 tablicÄ™, która informowaÅ‚a, że ofiary katastrofy Tu-154M zginęły "w drodze na uroczystoÅ›ci upamiÄ™tnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie KatyÅ„skim dokonanej na jeÅ„cach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.", Rosjanie w tajemnicy usunÄ™li w nocy z 9 na 10 kwietnia br. W jej miejsce wstawili wÅ‚asnÄ… tablicÄ™ z informacjÄ… w jÄ™zyku polskim i rosyjskim, w której jednak pominiÄ™to kwestiÄ™ ludobójstwa. Obecna tablica zawiera jedynie napis: "PamiÄ™ci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem KaczyÅ„skim, którzy zginÄ™li w katastrofie lotniczej pod SmoleÅ„skiem 10 kwietnia 2010 roku". Staraniem tego samego Stowarzyszenia, które jÄ… postawiÅ‚o, tablica wróciÅ‚a w maju do Polski. Od tego czasu byÅ‚a przechowywana w Kaplicy KatyÅ„skiej warszawskiej bazyliki ÅšwiÄ™tego Krzyża. Jak dowiedziaÅ‚ siÄ™ "Nasz Dziennik", 17 wrzeÅ›nia, czyli w rocznicÄ™ napaÅ›ci sowieckiej na PolskÄ™, tablica zostanie na nowo poÅ›wiÄ™cona i odsÅ‚oniÄ™ta w kaplicy Martyrologii Narodu Polskiego, która ma peÅ‚nić funkcjÄ™ narodowego sanktuarium Golgoty Wschodu, upamiÄ™tniajÄ…cego osoby, które w imiÄ™ Ojczyzny zÅ‚ożyÅ‚y ofiarÄ™ życia i cierpienia. W uroczystej Mszy Å›w. w intencji Rodziny Radia Maryja i przekazaniu tablicy Ojcom Paulinom udziaÅ‚ wziÄ™li m.in.: JarosÅ‚aw KaczyÅ„ski, Zuzanna Kurtyka, Jadwiga i Beata Gosiewskie, Jadwiga i MieczysÅ‚aw ZiÄ™tkowie, MaÅ‚gorzata Wassermann, rodzina pani Ewy BÄ…kowskiej i poseÅ‚ Antoni Macierewicz.
Doroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja zbiegła się w czasie z 15. miesięcznicą katastrofy polskiego samolotu. Z tej okazji w Warszawie odbyły się tradycyjne już Msze św. i marsz pod Pałac Prezydencki.
Marta Ziarnik, Jasna Góra
Nasz Dziennik 2011-07-11
Autor: jc