Pamięci "żołnierzy wyklętych"
Treść
W całym kraju będziemy dzisiaj po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Rodziny zamordowanych przez komunistów przywódców WiN odbiorą ordery od prezydenta Bronisława Komorowskiego, które nadał bohaterom śp. prezydent Lech Kaczyński.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jako święto państwowe ku czci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a jednym z jego pomysłodawców był także Janusz Kurtyka, prezes IPN. Zuzanna Kurtyka, wdowa po szefie Instytutu, jest przekonana o potrzebie upowszechniania pamięci o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. - Mój mąż był przekonany o potrzebie wyciągnięcia tych postaci z niepamięci. "Żołnierze wyklęci" są bowiem jednym z fundamentów naszej tożsamości narodowej, trzeba o tym pamiętać i to nagłaśniać - uważa Zuzanna Kurtyka. Podkreśla, że jest duża luka, która czeka na wypełnienie. - Chodzi o nauczanie historii w szkołach średnich. Tu jest ogromna rola nauczycieli historii i ich udział w kultywowaniu tej pamięci, bo jeżeli nauczyciele nie będą o tym mówić, jeżeli sami nie będą o tym wiedzieć, to nie spodziewajmy się, że IPN, który ma w bieżącym roku jeszcze bardziej obcięty budżet, sam tę lukę w nauczaniu młodych ludzi wypełni - dodaje. Jednocześnie apeluje, by Polacy wywiesili dzisiaj w oknach swoich domów biało-czerwone flagi. - Niech ten gest stanie się tradycją tego święta i niech przypomina nam o przywiązaniu do Ojczyzny, za którą tak wielu oddało swe życie - mówi Zuzanna Kurtyka. Dzięki temu zaś, że obchody pamięci zapomnianych bohaterów odbywać się będą w całej Polsce, nie tylko młodzi ludzie zainteresują się naszą najnowszą historią.
Prezydent Bronisław Komorowski złoży dziś wieniec pod tablicą pamiątkową na murze więzienia mokotowskiego, ponadto w Pałacu Prezydenckim przekaże rodzinom członków IV Zarządu Głównego WiN nadane im pośmiertnie ordery. Odbiorą je rodziny: Mieczysława Kawalca, Franciszka Błażeja, Józefa Rzepki, Karola Chmiela i Józefa Batorego. Warto podkreślić, że odznaczenia te zostały przyznane jeszcze przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2007 r. Orderem Orła Białego prezydent Kaczyński odznaczył pośmiertnie prezesa IV Zarządu WiN Łukasza Cieplińskiego, a w ubiegłym roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski jego zastępcę Adama Lazarowicza.
Dzisiejszym uroczystościom w Pałacu Prezydenckim towarzyszyć będzie wystawa pt. "'Żołnierze wyklęci'. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.". Ekspozycja przygotowana w 2001 r. przez historyków rzeszowskiego IPN ukazuje tragiczne losy polskich patriotów, którzy jawnie sprzeciwili się planowej i wyniszczającej polityce sowieckiego agresora wobec środowisk niepodległościowych. Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego IPN powiedziała, że wystawa jest hołdem wobec tych, którzy w imię obrony prawdy, wolności i godności złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny.
Z kolei o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej odbędzie się prezentacja albumu "Brygady 'Łupaszki' 1943-1952" autorstwa Kazimierza Krajewskiego i dr. Tomasza Łabuszewskiego. Gośćmi honorowymi spotkania będą: Józef Bandzo "Jastrząb", żołnierz wileńskiej AK, i Lidia Lwow, łączniczka i sanitariuszka brygady Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
W Rzeszowie z inicjatywy IPN w II LO odbędzie się panel dyskusyjny młodzieży z udziałem historyków pt. "Społeczeństwo polskie wobec reżimu komunistycznego w Polsce 1944-1956. Walka polityczna czy opór zbrojny?". Doktor hab. Piotr Niwiński (UG) wygłosi wykład "'Żołnierze wyklęci'. Antykomunistyczne podziemie w Polsce po 1944 r.", Mirosław Surdej (IPN Rzeszów) przedstawi temat "Zrzeszenie 'Wolność i Niezawisłość' na tle sytuacji w Polsce w latach 1945-1947", a prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (PRz) zaprezentuje wykład "Okręg rzeszowski Zrzeszenia 'Wolność i Niezawisłość'". Uczestnicy uroczystości złożą też kwiaty pod pomnikiem - symbolicznym grobem IV Zarządu Głównego WiN na cmentarzu Wilkowyja. O godz. 18.30 w kościele Ojców Bernardynów zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar systemu komunistycznego.
W Kielcach, w Wojewódzkim Domu Kultury, zostaną otwarte wystawy IPN: "Zrzeszenie 'Wolność i Niezawisłość'. W służbie Niepodległej" oraz "Ostatni leśni". Główne uroczystości odbędą się przed pomnikiem Armii Krajowej o godz. 18.00, a w WDK zaplanowano pokaz filmu "Generał 'Nil'".
Interesujący jest plan uroczystości w Lublinie. Dzisiaj w kościele pw. Świętej Rodziny (ul. Jana Pawła II 11) o godz. 16.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji żołnierzy powstania antykomunistycznego. Z kolei lubelski IPN oraz Dom Kultury LSM zapraszają na projekcję dwóch filmów: jeden to komunistyczny film propagandowy "W pogoni za bandą", a drugi to współczesny dokument "Żołnierze wyklęci". Prezentacjom towarzyszyć będzie wykład prof. Rafała Wnuka, historyka z KUL, pt. "Polskie podziemie niepodległościowe na tle konspiracji Europy Środkowo-Wschodniej".
W siedzibie IPN w Poznaniu dzisiaj o godz. 9.00 odbędą się warsztaty dla młodzieży pt. "Propaganda komunistyczna w walce z podziemiem niepodległościowym i opozycją polityczną w Polsce w latach 1945-1956", a ponadto pokaz filmu pt. "WSGO 'Warta'". Odbędzie się także sesja naukowa "Podziemie antykomunistyczne w Wielkopolsce w latach 1945--1956". Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przygotowane przez IPN odbędą się także m.in. w Katowicach, Bielsku- Białej i Częstochowie.
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik 2011-03-01
Autor: jc