Parlament Europejski planuje wspólną politykę azylową
Treść
Po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który odrzucił skargi Słowacji i Węgier ws. relokacji uchodźców, z Parlamentu Europejskiego płyną głosy, że nadszedł czas na wspólną, unijną politykę azylową.
Takie opinie padły ze strony dwóch największych grup politycznych w Parlamencie Europejskim – centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej oraz centrolewicowej Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.
Takie propozycje są nie do przyjęcia – ocenia europoseł Zbigniew Kuźmiuk.
– To jest kompetencja państw narodowych, szczególnie w obliczu ogromnego kryzysu emigracyjnego, z jakim UE ma do czynienia od ponad dwóch lat. Te sprawy muszą być w kompetencji państw członkowskich. Nie sądzę, żeby w tej sprawie znalazła się większość spośród państw członkowskich, żeby przyjęto takie rozwiązanie – podkreśla Zbigniew Kuźmiuk.
Inne apele, które pojawiły się po wyroku, wskazują na potrzebę ostrzejszego podejścia do państw uchylających się od zobowiązań.
Wczoraj Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu oddalił skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji nielegalnych migrantów przebywających w Grecji i we Włoszech.
Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny. W reakcji na to Polski MSZ oświadczył, że decyzja Trybunału może utrudnić państwom członkowskim osiągnięcie całościowego rozwiązania dotyczącego polityki migracyjnej.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 7 września 2017
Autor: mj