PE apeluje do Komisji Europejskiej o dyrektywę mającą zapewnić pracownikom prawo do bycia offline poza godzinami pracy
Treść
Parlament Europejski zagłosował za prawem pracownika do bycia offline. Chodzi o sytuację, w której mimo wolnego czasu, musimy wypełniać obowiązki służbowe.
Sprawozdanie na temat praw pracowników do czasu wolnego od pracy przedstawiła komisja zatrudnienia i spraw społecznych.
– Bardzo trudno jest wyłączyć się w czasie wolnym. Wszyscy znamy to poczucie, kiedy jesteśmy pod ciągła presją. Człowiek czuje, że musi ciągle sprawdzać maile, wiadomości związane z pracą, martwiąc się, że wymaga się od nas natychmiastowej reakcji – wyjaśnił europoseł Alex Saliba.
Problem nasilił się w czasie pandemii koronawirusa, kiedy część osób pracuje zdalnie. Szacuje się, że nawet jedna trzecia pracowników wykonuje swoje obowiązki służbowe z domu.
– Wszyscy byliśmy w takiej sytuacji, kiedy przychodziły do nas telefony z pracy, maile i czuliśmy się zobligowani, żeby odpowiedzieć, chociaż mieliśmy wolne – wskazał Alex Saliba.
Według Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, nowa dyrektywa w tej sprawie będzie kolejną nadregulacją.
– Są przepisy, które powinny przed tym ustrzegać – jest dyrektywa z 2003 roku, która jasno określa prawo do odpoczynku i pokazuje, jakie normy czasu pracy obowiązują. Jest też prawo krajowe – mówiła europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło.
W Polsce czas wolny od pracy reguluje Kodeks pracy, konkretnie art. 129.
„Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy” – brzmi treść zapisu Kodeksu pracy.
Zatem to nie kwestia braku prawa, ale jego egzekwowania.
– Może warto przyjrzeć się obowiązującym już przepisom i zastanowić się, dlaczego to nie działa, dlaczego pracownicy nie mają szansy na to, żeby chroniła ich dyrektywa z 2003 roku, a nie tworzyć kolejne – zaznaczyła europoseł Beata Szydło.
Przyjęte przez Parlament Europejski sprawozdanie nie ma mocy prawnej. Jest to niejako apel do Komisji Europejskiej o wszczęcie odpowiednich działań legislacyjnych w tej sprawie.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 24
Autor: mj
Tagi: Komisja Europejska offline Parlament Europejski praca prawo pracy