Piętnaste miejsce robi różnicę
Treść
Wbrew sugestiom Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Polska nie jest liderem w Unii Europejskiej w efektywnym wykorzystaniu funduszy strukturalnych - podkreślali prelegenci konferencji naukowej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, którzy w sobotę debatowali na temat możliwości i efektów wykorzystania funduszy UE w Polsce.
Konferencja zorganizowana po raz piąty przez Zakład Polityki Ekonomicznej WSKSiM stanowi coroczne forum wymiany doświadczeń polityków, pracowników naukowych, ekspertów i praktyków zaangażowanych w realizowanie projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Cztery lata doświadczeń z pozyskiwaniem środków UE w perspektywie finansowej 2007-2013 to okres sprzyjający podsumowaniom działań podjętych w Polsce zarówno na szczeblu rządowym, samorządowym, jak też w skali mikro - z perspektywy polskich beneficjentów. Perspektywę makroekonomiczną i porównania międzynarodowe dotyczące stanu wykorzystania funduszy UE w Polsce przedstawiła poseł Izabela Kloc, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, która wykazała, że Polska - mimo iż jest największym beneficjentem funduszy strukturalnych w ujęciu kwotowym w Unii Europejskiej i może otrzymać łącznie aż 67 mld euro z unijnej kasy - biorąc pod uwagę dotychczasowy procent wykorzystania środków wśród krajów członkowskich, jest dopiero na 15. miejscu. - Nie możemy więc wierzyć wypowiedziom minister rozwoju regionalnego, która zapewnia nas, że Polska jest liderem w wykorzystaniu funduszy europejskich - wyjaśniała poseł Izabela Kloc, wykazując, że dotąd nie udało się zrealizować zakładanych w Narodowej Strategii Spójności wskaźników jakościowo-ilościowych, np. dotyczących kilometrów wybudowanych autostrad czy stopy bezrobocia. Do tej pory najlepiej Polska wykorzystuje fundusze przeznaczone na realizację Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna (w 29,2 proc.), czyli na administrację i biurokrację, najgorzej jest z Programem Infrastruktura i Środowisko (zaledwie 10,6 proc.). - Są priorytety praktycznie wcale albo bardzo słabo realizowane: transport kolejowy, bezpieczeństwo energetyczne, ochrona przeciwpowodziowa, gospodarka elektroniczna - podkreślała prelegentka. Przemysław Lach i Mariusz Stefaniak - niezależni eksperci ds. funduszy unijnych z Centrum im. Adama Smitha w Warszawie, zaprezentowali przekrojową analizę korzyści z funduszy strukturalnych UE dla polskich beneficjentów. Podkreślali oni, że środki te pochodzą również ze składki członkowskiej wpłacanej przez Polskę do unijnej kasy. - Ich skuteczne wykorzystanie jest więc naszym patriotycznym obowiązkiem - mówili eksperci. Temat możliwości i efektów stosowania ewaluacji w projektach współfinansowanych ze środków unijnych podjęła dr Małgorzata Wiśniewska. Natomiast dr Maciej Wojtacki, kierownik Zakładu Współczesnej Myśli Społeczno-Politycznej w WSKSiM, przybliżył zebranym w auli uczelni strategię rozwoju UE "Europa 2020" oraz perspektywy pozyskiwania funduszy europejskich w Polsce w latach 2014-2020.
Tym, co wyróżnia debaty naukowe w środowisku toruńskiej uczelni, jest fundament etyczny. O tym, że dotyczy on także ekonomii, przypomniał rektor WSKSiM o. dr Krzysztof Bieliński, przywołując słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, że najważniejszym kryterium postępu gospodarczego jest dobro człowieka i jego integralny rozwój. W skutecznym wykorzystaniu środków unijnych przez Polskę nie chodzi więc jedynie o płaszczyznę kwot, wskaźników, procentów, ale o wymierne efekty poprawy jakości życia dla polskich obywateli. A to zależy także od tego, jakie będą przygotowywane w naszym kraju projekty. Przykłady takich "dobrych praktyk" w wykorzystaniu funduszy unijnych prezentowali absolwenci toruńskiej uczelni, którzy w swoim otoczeniu lokalnym realizują przedsięwzięcia współfinansowane ze środków unijnych - Kornelia Gans, która wykorzystuje te fundusze w działalności rolniczej, oraz s. Bożysława Tomczyk, nazaretanka, która pozyskała środki unijne na rewitalizację zespołu klasztornego w Ostrzeszowie.
Sobotnia konferencja zainaugurowała kolejną, jedenastą już edycję jednosemestralnych studiów podyplomowych Zasady wykorzystania funduszy unijnych w WSKSiM, a do 15 marca trwa nabór na nowy kierunek studiów - Zarządzanie projektami współfinansowanymi ze środków UE, skierowany do tych, którzy chcą zostać specjalistami od zarządzania funduszami unijnymi.
Dorota Zbierzchowska, Toruń
Nasz Dziennik 2011-02-28
Autor: jc