Platforma zaczyna ofensywę
Treść
Po wakacyjnej przerwie Sejm wznowi dzisiaj obrady. Na bieżącym posiedzeniu ma zostać zapoczątkowana, zapowiadana na jesień, legislacyjna ofensywa Platformy Obywatelskiej. W czwartek posłowie rozpatrzą m.in. raport z prac hazardowej komisji śledczej. Część obrad w tym punkcie ma zostać utajniona.
Sejm zajmie się m.in. pierwszymi projektami ustaw, które Platforma Obywatelska zapowiedziała przeforsować w ramach anonsowanej ofensywy legislacyjnej. Jako pierwsze z przygotowywanych ustaw pod obrady parlamentu trafić mają projekty z pakietu nazwanego "społeczno-cywilizacyjnym". Rzecznik klubu Platformy Andrzej Halicki wyraził wczoraj nadzieję, że po pierwszym czytaniu projekty: ustawa żłobkowa oraz ustawa o pieczy zastępczej, przy poparciu wszystkich klubów zostaną w piątek skierowane do dalszych prac w Sejmie. Kolejna ustawa z tego pakietu - o szkolnictwie wyższym, ma trafić pod obrady Sejmu na kolejnym posiedzeniu.
Projekt ustawy żłobkowej przewiduje m.in. wyprowadzenie żłobków spod kontroli ministra zdrowia. Miałoby to ułatwić powstawanie żłobków i w konsekwencji zwiększyć ich dostępność. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia podkreślała, że obecnie żłobek jest rodzajem zakładu opieki zdrowotnej. Tym samym opieka nad dzieckiem w żłobku jest świadczeniem zdrowotnym. W konsekwencji też zakładanie żłobków jest skomplikowane. Nowa ustawa ma przenieść nadzór nad tymi placówkami do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Spowodować to ma m.in. obniżenie wymogów dla żłobków, jeśli chodzi o spełnianie wymagań lokalowych.
W projekcie ustawy o pieczy zastępczej przewidziano natomiast m.in. stopniowe ograniczanie liczby domów dziecka na rzecz zwiększania liczby rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Dziś Sejm zacznie obrady od rozpatrzenia rządowych nowelizacji ustaw podatkowych w kwestii dostosowania ich przepisów do obowiązującej aktualnie klasyfikacji statystycznej. Posłowie ponownie zajmą się również projektem przywrócenia w święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy. Tym razem jest to poselski projekt podpisany przez parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj odbędzie się także pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. Projekt jest skutkiem dostosowania przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok TK spowodował m.in., że powinien zostać poszerzony zakres osób uprawnionych do świadczenia o osoby wywiezione do pracy przymusowej na terytorium Polski poza miejsce zamieszkania na okres co najmniej 6 miesięcy, gdy towarzyszyła temu rozłąka z rodziną.
Platforma kończy aferę
Na obecnym posiedzeniu rząd i Platforma Obywatelska będą mogli ogłosić zakończenie afery hazardowej. W piątek Sejm zagłosuje w sprawie przyjęcia raportu. Z końcem września, zgodnie z uchwałą Sejmu, upływa czas, na jaki powołano hazardową komisję śledczą. Posłowie rządzącej koalicji PO - PSL w raporcie z prac śledczych zgodnie przyjęli, że żadnej afery hazardowej w rządzie Donalda Tuska i Platformie Obywatelskiej nie było i nie ma też podstaw, aby w tej sprawie kierować jakieś wnioski do prokuratury. Śledczy z klubów opozycyjnych przygotowali jednak zdanie odrębne do raportu napisanego przez posła PO, przewodniczącego komisji hazardowej Mirosława Sekułę. Przed piątkowym głosowaniem, na jutrzejszy wieczór, zaplanowano debatę nad raportem komisji śledczej.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2010-09-22
Autor: jc