Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Platforma zmienia uchwałę o krzyżu?

Treść

Projekt uchwały w obronie krzyża, którą miał podjąć Senat, może zostać zmieniony. W nowym, zmodyfikowanym przez Platformę Obywatelską tekście może zabraknąć odniesienia do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie obecności krzyża we włoskiej szkole. Tekst ma też zostać rozszerzony na obronę innych symboli religijnych.
Niewykluczone, że Senat nie stanie murem za krzyżem. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował senator Piotr Łukasz Andrzejewski (PiS), a jej tekst przeszedł już przez senackie komisje. Teraz uchwała może przepaść.
Z kuluarowych rozmów senatorów wynika, że Platforma Obywatelska chce przedstawić inny projekt, który nie będzie zawierał krytyki orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie obecności krzyża we włoskiej szkole. Nowa inicjatywa ma także rozmiękczyć problem, wskazując na potrzebę obrony wszystkich symboli religijnych. Nowy wniosek nie został jeszcze "ubrany" w druk senacki.
Tymczasem jutro zakończy się posiedzenie Senatu, a rozpoznanie inicjatywy senatora Andrzejewskiego ma stanowić jego ostatni punkt. - Być może mój wniosek zostanie odrzucony i połączony z tym, co chce zaproponować Platforma Obywatelska. Będzie to taki bardzo poprawny politycznie apel, tak by nikomu się nie narazić. Nie wiemy, jaki będzie finał. Na pewno mamy tu do czynienia z pewną formą dywersji wobec tekstu, który w zasadzie przyjęły już dwie senackie komisje - ocenia Andrzejewski.
Jeśli te zmiany staną się rzeczywistością, wystąpienie Senatu w obronie krzyża nie będzie już tak zdecydowane i czytelne. - To będzie rozcieńczenie i wytrącenie wymowy obrony krzyża i chrześcijaństwa. Przecież to krzyż i chrześcijaństwo są dziś atakowane, nie symbole buddyzmu czy innych religii - dodał senator.
W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" senator Marek Rocki (PO) potwierdził, że jego ugrupowanie ma swój projekt uchwały w obronie krzyża. Jak zapewnił, zawiera on apel o poszanowanie krzyża, w którym inaczej niż w inicjatywie PiS rozłożone zostały akcenty. Projekt Platformy ma odnosić się do wyroku ETPC. - W projekcie PO jest, naszym zdaniem, odniesienie do tej treści, która jest w wyroku, a nie tak, jak w projekcie przedłożonym przez kolegów z PiS do treści, których w tym wyroku nie ma - powiedział nam Rocki. Jak zaznaczył, PO chce wskazać na krzyż jako symbol związany z religią w kontekście patriotycznej walki o niepodległość. Senator nie potwierdził, by w projekcie Platformy była mowa o poszanowaniu symboli innych religii.
MA
Nasz Dziennik 2010-01-12 Nr 9

Autor: jc