Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Po ekshumacjach mauzoleum

Treść

Po zakończeniu prac ekshumacyjnych na Osobowicach we Wrocławiu podjęte zostaną prace nad utworzeniem na cmentarzu specjalnej Kwatery Wojennej Ofiar Terroru Komunistycznego. IPN rozpoczął właśnie drugi i ostatni etap prac ekshumacyjnych.

- Prace ekshumacyjne powinny zakończyć się do końca maja, a przez kolejne pół roku będą prowadzone starania o utworzenie specjalnej kwatery - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, który z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej koordynuje prace.
Jak podkreśla Katarzyna Maziej-Choińska, rzecznik Oddziału IPN we Wrocławiu, drugi etap prac ma doprowadzić do odnalezienia i identyfikacji szczątków około 100 więźniów w kwaterze nr 120 cmentarza Osobowickiego. Profesor Szwagrzyk informuje, że pierwsze szczątki zostały już wydobyte. Obecnie dokonywana jest ich identyfikacja.
Pierwszy etap prac ekshumacyjnych rozpoczął się w październiku 2011 roku. Planowano wówczas wydobyć szczątki około 350 więźniów ofiar systemu komunistycznego, pochowanych w bezimiennych mogiłach. Efekt prac był nieco mniejszy. - Do końca grudnia 2011 roku ekshumowano szczątki 250 więźniów, z czego udało się zidentyfikować 90 proc. pochowanych tam osób - mówi Szwagrzyk, historyk z wrocławskiego IPN.
Drugi etap, którego zakończenie planowane jest najpóźniej na czerwiec, nie oznacza definitywnego zakończenia prac. - Na tym cmentarzu istnieją dwa inne dawne pola więzienne, nr 77 i 102, które od ponad 30 lat są przeznaczone do ponownych pochówków - wskazuje historyk. I dodaje, że częściowo zostały one przebadane dzięki wykorzystaniu wolnej przestrzeni między alejkami i grobami, gdzie udało się odnaleźć mogiły kilkudziesięciu osób.
Finalnym etapem będzie utworzenie na wrocławskim cmentarzu Osobowickim Kwatery Wojennej Ofiar Terroru Komunistycznego. Za jej powstanie odpowiada Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która na razie o szczegółowych planach nie informuje. Powstanie Kwatery jest możliwe dzięki porozumieniu zawartemu w 2008 roku pomiędzy sekretarzem generalnym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wojewodą dolnośląskim, prezydentem Wrocławia oraz dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Równolegle z prowadzonymi pracami ekshumacyjnymi odbywają się pochówki odnalezionych i zbadanych szczątków. Podczas ekshumacji są pobierane materiały do badań genetycznych, które zostały zabezpieczone w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu.
Na cmentarzu Osobowickim pochowani są m.in. członkowie WiN, oficerowie Wojska Polskiego i żołnierze Armii Andersa, a także uczestnicy Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik  Wtorek, 27 marca 2012, Nr 73 (4308)

Autor: au