Podzielił losy proroków
Treść
Objazdowa wystawa pt. "Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)" opracowana przez białostocki oddział IPN na najbliższe dwa tygodnie zagościła w świątyni lubelskiej "Solidarności" - kościele pw. NMP Królowej Polski (ul. Gospodarcza na Tatarach). Otwarcia wystawy, które nastąpiło po uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ks. prof. Edwarda Walewandra z KUL, dokonał ks. bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.
- Ta wystawa poświęcona ks. Jerzemu, męczennikowi sprawy Bożej i sprawy ludzkiej, polskiej sprawy, wędruje po Polsce po to, by być wielką katechezą narodową - wskazał ks. bp Cisło. - Chcemy rozpamiętywać nie tylko jego śmierć, ale i życie, bo podzielił losy proroków, którzy za odwagę i słowa prawdy musieli płacić wielką cenę... Ksiądz Jerzy jest reprezentantem tych wszystkich, którzy zapłacili wielką cenę za odwagę głoszenia prawdy, ale przede wszystkim miłości, miłości Boga, człowieka, Ojczyzny.
Ksiądz biskup Cisło przypomniał, że otwarcie wystawy zbiega się z rozpoczęciem przygotowań do obchodów srebrnego jubileuszu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. - Mamy nadzieję, że ten jubileusz wkrótce zostanie uwieńczony beatyfikacją ks. Jerzego - podkreślił.
Składająca się z kilkudziesięciu plansz wystawa pt. "Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)" przedstawia środowisko domowe i młodość ks. Jerzego Popiełuszki, jego działalność duszpasterską i męczeńską śmierć, a także pozwala prześledzić wpływ na opozycję antykomunistyczną w Polsce w latach osiemdziesiątych XX w. głoszonej przez ks. Jerzego idei "Zło dobrem zwyciężaj". Wystawa dokumentuje represje, które dotknęły kapłana, począwszy od szykan w specjalnej "jednostce kleryckiej" w Bartoszycach, poprzez inwigilację, nękanie, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, prowadzenie śledztwa, wreszcie prowokacje i działania operacyjne, w wyniku których 19 października 1984 r. został on uprowadzony, torturowany, a następnie w brutalny sposób zamordowany. Z wystawy dowiedzieć się również można o różnych przejawach kultu ks. Jerzego i trwającym procesie beatyfikacyjnym kapłana-męczennika.
Adam Kruczek, Lublin
"Nasz Dziennik" 2009-01-08
Autor: wa