Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska pracuje nad ofertą pomocy w odbudowie zrujnowanej Ukrainy

Treść

Polskie spółki Skarbu Państwa, a także podmioty prywatne, mogą odegrać kluczową rolę w odbudowie zrujnowanej Ukrainy. Warszawa pracuje nad specjalną ofertą, którą przedstawi stronie ukraińskiej.

5 miliardów dolarów miesięcznie – tyle środków potrzeba na odbudowę zniszczonej Ukrainy. O wsparcie finansowe prezydent poszkodowanego kraju, Wołodymyr Zełenski, zaapelował w trakcie Forum Ekonomicznego w Davos.

– Powstał międzynarodowy program United 24, czyli fundusz na rzecz wsparcia Ukrainy. Apelujemy o przystąpienie do programu. Każdemu darczyńcy możemy nadać konkretny cel; zasugerować, jak pomóc i gdzie skierować fundusze – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Ofertę dla Ukrainy przygotowuje Polska. W odbudowę kraju – oprócz spółek Skarbu Państwa – mają zaangażować się również podmioty prywatne.

– Przygotowujemy raport, który zostanie przedstawiony stronie ukraińskiej jako oferta ze strony polskiej, oczywiście na zasadach gospodarczych. (…) Odbyłem jakiś czas temu wstępną rozmowę z ambasadorem Andrijem Deszczycą, mówiąc mu o inicjatywie. To spotkało się z zainteresowaniem – oznajmił na antenie Radia Plus wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Polska już dziś bardzo angażuje się w pomoc Ukrainie. Wsparcie płynie m.in. od strażaków z komendy wojewódzkiej w Toruniu, którzy przekazali Ukraińcom 51 palet sprzętu gaśniczego.

– Ukraińscy strażacy prosili o wszystko. Wszystko, co mieliśmy, mogliśmy im przekazać i przekazujemy im dalej. Prosili również o kamizelki kuloodporne. Niestety, takiego sprzętu nie posiadamy. Nikt nie spodziewał się, że strażacy będą potrzebowali kamizelek kuloodpornych – zaznaczył st. bryg. Sławomir Herbowski, zastępca Kujawko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Kluczową rolę w odbudowie Ukrainy mogą odegrać zarówno polskie spółki Skarbu Państwa, jak i spółki sektora prywatnego – podkreślił dr Grzegorz Piątkowski. Ekonomista dodał, że Ukraina to gigantyczny producent żywności.

– Jest to potęga, jeśli chodzi o kwestie know-how przemysłu lotniczego. Jest rozwijającym krajem, jeśli chodzi o przemysł nowoczesnych technologii – głównie IT. Tu jest wielka możliwość pozyskiwania kooperantów czy pracowników z Ukrainy – wskazał dr Grzegorz Piątkowski.

Ekonomista przypomniał, że od wielu lat pracownicy z Ukrainy pomagali polskiemu sektorowi budowlanemu.

– Prawdopodobnie ci pracownicy wrócą po wojnie, choć oczywiście mamy kwestię odbudowy samej Ukrainy. Może kontakty na poziomie biznesu budowlanego będą miały taki rezultat, że polskie firmy łatwiej będą mogły odnaleźć się na tamtym rynku – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Tutaj kluczowa będzie wola polityczna. W przypadku jej braku polski kapitał może nie przełożyć się na lepszą pozycję naszego kraju na rynku ukraińskim – ocenił prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog.

– Jeżeli dojdzie do gry, gdzie poszczególni przedsiębiorcy ukraińscy czy różnego rodzaju podmioty będą miały daleko idącą swobodę w wyborze kontrahentów, to Polska przestanie być konkurencyjna i tutaj możemy przegrać – zaznaczył prof. Arkadiusz Jabłoński.

Polskie przedsiębiorstwa mogą pracować w otwarty sposób i prowadzić działalność na Ukrainie. W planach są dalsze kroki w kierunku liberalizacji klimatu inwestycyjnego – podkreśliła ukraińska prawnik, Mariia Tkaczuk.

– Jeszcze przed rozpoczęciem wojny Ukraina rozpoczęła aktywny rozwój ustawodawstwa inwestycyjnego. Dzisiaj dla przedsiębiorstw zagranicznych nie ma wyjątków w zakresie możliwości współpracy z państwem. To znaczy, że prawo ukraińskie nie dyskryminuje przedsiębiorców zagranicznych – poinformowała Mariia Tkaczuk.

Rozwiązania, które mogą pomóc w odbudowie Ukrainy, opracowali analitycy Instytutu Ordo Iuris. 

Podczas poniedziałkowej konferencji zaprezentowano specjalny raport. Jak wskazał dr Tomasz Woźniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris, to Polska powinna wskazywać kierunki międzynarodowej pomocy Ukrainie.

– Polska, będąc członkiem szeregu organizacji międzynarodowych o charakterze gospodarczym, ekonomicznym, a także banków międzynarodowych, (…) powinna stać się liderem państw wspierających Ukrainę w takim znaczeniu, aby problemy, które dla Ukrainy są kluczowe, stały się również kluczowe dla innych państw świata – powiedział dr Tomasz Woźniak.

Bez takiego wsparcia Ukrainie trudno będzie podnieść się po ogromnych zniszczeniach wojennych.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 23

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: agresja Rosji na Ukrainę Polska Rosja Ukraina