Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska przyjazna dla przedsiębiorców. Ratingi potwierdzają

Treść

Polska drugim najlepszym państwem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu – wskazuje ranking CEOWorld Magazin. W innym zestawieniu, przygotowanym przez Bank Światowy, spadliśmy o sześć miejsc. To stabilna pozycja wśród krajów przyjaznych przedsiębiorcom.

„Wg CEOWORLD Polska jest drugim najlepszym miejscem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu, a także siódmym krajem najbardziej przyjaznym start-upom” – wskazuje premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Szef rządu zaznacza, że jest to wyróżnienie o tyle cenne, że przyznawane na podstawie opinii przedsiębiorców i kadr kierowniczych.

– Państwo, cały obszar otoczenia gospodarki zaczął wreszcie funkcjonować. Przedsiębiorcy nie muszą np. konkurować z grupami przestępczymi – mówi poseł Marcin Horała.

Prawo i Sprawiedliwość zwraca uwagę na uszczelnienie podatków, co miało być gwarancją uczciwej konkurencji. Z drugiej strony, powstał cały pakiet ułatwień dla przedsiębiorców okrzyknięty hasłem: Konstytucji Biznesu. Od nowego roku obowiązuje też niższy CIT dla małych i średnich przedsiębiorców oraz tzw. mały ZUS.

– Tu jest rynek chłonny, zwiększający swój popyt konsumpcyjny, czyli rynek, który ma tzw. koniunkturę wewnętrzną – tłumaczy prof. Witold Modzelewski i dodaje, że polski system wcale nie jest prosty, co w dużej mierze wynika z regulacji unijnych.

– Jeżeli w tych warunkach jesteśmy drudzy, po Malezji, a przecież nasz system nie jest ani prosty, ani przesadnie stabilny – bo system prawny, czyli otoczenie przedsiębiorców zmienia się – ale to oznacza, że nie jest wrogi – mówi ekonomista.

Nie tylko nie jest wrogi, ale też ma swojego rzecznika. Adam Abramowicz – w myśl Konstytucji Biznesu – został Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Sytuacja gospodarcza Polski to w dużej mierze efekt rosnącej konsumpcji – zaznacza poseł Barbara Dziuk z PiS.

– Pieniądz w obrocie naprawdę sprawia magię w gospodarce – podkreśla polityk.

Ale już mieszane uczucia towarzyszą posłowi Jerzemu Meysztowiczowi z Nowoczesnej.

– Jedno ministerstwo chce jakichś ułatwień, polepszeń, a drugie powoduje, że tych przepisów ciągle przybywa – wskazuje.

Poseł Nowoczesnej przekonuje, że obniżka CIT-u to za mało w zestawieniu z innymi nowymi podatkami i podwyżkami podatków, po jakie sięgnął rząd. Jednak obniżek ma być więcej, co już teraz zapowiadał wicepremier Jarosław Gowin.

Taką drogę obrała Rumunia, która w tym momencie nas dogania, dlatego że po szeregu reform bardzo mocno obniżyła koszty danin publicznych prowadzenia biznesu – wyjaśnia Conrad Gadomski, ekonomista.

Obniżka podatków sprawia, że dziś wiele firm – na skutek Brexitu – przenosi się właśnie z Wielkiej Brytanii do Rumunii. Do tego wyścigu może dołączyć Polska. Jednak ranking CEOWorld Magazine nie jest jedynym, na jaki zwracają uwagę przedsiębiorcy.

– Według innego rankingu, Doing Business, którego autorem jest Bank Światowy, Polska akurat spadła z 27. na 33. miejsce, jeśli chodzi o państwa przyjazne przedsiębiorcom – podkreśla Conrad Gadomski.

To nie oznacza, że warunki do prowadzenia biznesu w Polsce pogorszyły się.

– Jest to bardzo pozytywna ocena stabilności politycznej naszego kraju, czyli państwa przyjaznego, przewidywalnego, a przede wszystkim państwa stabilnego – zwraca uwagę prof. Witold Modzelewski.

W kolejnym roku Polska – według zapewnień ekonomistów – wciąż będzie rozwijała się bardzo szybko. Dodatkowo już teraz jednym z głównych wątków kampanii wyborczej stają się wyższe płace. A te w dalszej perspektywie stają się gwarancją wzrostu konsumpcji.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: inwestycje przedsiębiorcy Rating