Polskie wsparcie dla ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Treść
Blisko milion sześćset tysięcy uchodźców z Ukrainy dotarło już do Polski. Rząd kieruje kolejne wsparcie dla ofiar rosyjskiej inwazji. W sobotę w Warszawie odbyły się protest przeciwko zbrodniczym działaniom Moskwy.
Na ukraińskie miasta spadają kolejne bomby. Zniszczonych jest coraz więcej budynków mieszkalnych. Giną cywile.
– Już ponad 17 dni Ukraina dzielnie broni się przed armią rosyjską i atakiem Rosji na Ukrainę. Żadne duże miasto nie zostało zajęte przez Rosję – mówił ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczycia.
Od początku rosyjskiej inwazji Polska wspiera Ukrainę.
– Wierzę, że zwyciężą wartości, które wspólnie wyznajemy. Wartości, na których zbudowana jest cała zachodnia wspólnota, a których bronić ma Sojusz Północnoatlantycki. Niech żyje Sojusz Północnoatlantycki. Niech żyje wolna Ukraina. Niech żyje Polska. Boże błogosław naszą Ojczyznę – akcentował podczas piątkowego Zgromadzenia Narodowego prezydent Andrzej Duda.
Za okazane wsparcie i pomoc uchodźcom dziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
– Jestem wdzięczny za pomoc jaką już otrzymaliśmy od waszego państwa, od waszego narodu. Jestem wdzięczny za wysiłek, który czynicie, abyśmy mogli zabezpieczyć ukraińskie niebo – wskazał prezydent Ukrainy.
Coraz więcej uchodźców z Ukrainy ucieka przed wojną do Polski.
– Kiedy zaczęła się wojna byliśmy wszyscy w szoku. Nie myśleliśmy, że do tego dojdzie. Myśleliśmy do końca, że Putin tylko nas straszy – mówiła Natalia Teteruk, mieszkanka Ukrainy.
Od 24 lutego do naszego kraju przybyło blisko milion sześćset tysięcy osób. Ukraińscy uchodźcy uciekając przed wojną do Polski otrzymują odpowiednie wparcie: żywność, nocleg, ale także troskę i życzliwość.
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podkreślił, że rząd przy wsparciu organizacji pozarządowych robi wszystko, aby pomoc jak najszybciej dotarła do uchodźców z Ukrainy.
– Bardzo mocno współpracujemy z organizacjami humanitarnymi z całego świata takimi jak Czerwony Krzyż, agendy ONZ: UNHCR, UNICEF, który pomaga przede wszystkim ukraińskim dzieciom – wyliczał wiceminister spraw zagranicznych.
Polski rząd uruchomił dla Ukraińców specjalne połączenia kolejowe do Niemiec i Czech. Pociągi odjeżdżają z Przemyśla, Warszawy, Krakowa i Katowic.
– W sobotę w ramach rozkładu PKP mieliśmy dziewięć pociągów specjalnych, jutro również odjedzie dziewięć pociągów specjalnych. W tym samym czasie każdego dnia mamy osiem pociągów rejsowych. To daje dziennie z całego kraju siedemnaście pociągów do Niemiec i dwanaście do Czech – wskazał Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Od 16 marca ruszy system rejestracji dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą otrzymać numer PESEL
– W środę (16 marca) rozpocznie się rejestracja prowadzona przez gminy. System jest gotowy, ale musimy go przetestować, a gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.
Polska, jak na razie, nie musi się martwić o swoje bezpieczeństwo – zapewnił minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak w 23. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podziękował także wojskom sojuszniczym za obecność.
– Żołnierze Wojska Polskiego ramię w ramię z żołnierzami ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji na polskiej ziemi dbają o nasze bezpieczeństwo. […] Są w stanie w tej trudnej sytuacji, groźnej sytuacji, zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie – akcentował szef MON.
Na Placu Trzech Krzyży w Warszawie odbył się w sobotę protest przeciwko agresji Rosji na Ukrainę.
– Nie możemy milczeć zamknięci w domu, musimy wyrazić co czujemy – mówiła Elżbieta Zajączkowska, mieszkanka Warszawy.
– To, co dzieje się teraz na Ukrainie jest dla mnie bardzo wzruszające i nie wyobrażam sobie, żebym w takich marszach nie brał udziału – powiedział Zygmunt Golys, mieszkaniec Warszawy.
Marsz pod hasłem: „Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci” przeszedł pod ambasadę Federacji Rosyjskiej. W proteście udział wzięło wielu polityków, m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj