Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pomóc Polakom powrócić do Ojczyzny

Treść

Dziś upływa termin zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze Związku Sowieckiego. Proponowane w ustawie zmiany prawne mają na celu ułatwienie repatriacji naszym rodakom mieszkającym za wschodnią granicą.
Z ponad 40 punktów zbierania podpisów w całym kraju do Warszawy będą dziś przekazywane informacje o liczbie uzyskanych podpisów. Wszyscy, którzy chcieliby włączyć się w tę inicjatywę, mogą jeszcze udać się do Biura Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", mieszczącego się przy Krakowskim Przedmieściu 64 (pokój nr 17, I p.) w Warszawie. By złożyć projekt ustawy w Sejmie, musi być on poparty przez 100 tys. obywateli naszego kraju.
Proponowane przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Powrót do Ojczyzny" zmiany przede wszystkim mają na celu przyspieszenie repatriacji. Służyć ma temu przekazanie obowiązku zapewnienia repatriantom mieszkania Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obowiązkiem resortu, a już nie organów administracji samorządowej, byłoby zagwarantowanie mieszkania w ciągu 24 miesięcy od momentu podjęcia przez konsula decyzji o przyznaniu wizy wjazdowej. Miałoby być ono do dyspozycji przez dwa lata. Przy obecnej ustawie zdarza się, że repatrianci muszą czekać na powrót do kraju 7-10 lat. Druga ważna propozycja to zapewnienie wsparcia finansowego dla osób pragnących wrócić do Ojczyzny. Dzięki nowej ustawie repatrianci mogliby liczyć na świadczenia w wysokości 1175 zł przyznawane przez 36 miesięcy. Jest to taka sama kwota, jaką otrzymują cudzoziemcy.
Jakub Płażyński, syn zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Macieja Płażyńskiego, przyznaje, że zainteresowanie ze strony społeczeństwa tym projektem jest duże. Wiele osób kierowało różnego rodzaju zapytania do komitetu. Odnotowano także bardzo dużo odwiedzin na stronie internetowej. Ponadto akcję wspierały: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Związek Repatriantów RP, NSZZ "Solidarność", Naczelna Rada Adwokacka, ZHR, Związek Miast Polskich, a także władze samorządowe.
Maria Karaś
Nasz Dziennik 2010-09-14

Autor: jc