Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Posłowie będą debatować nad projektem dot. Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

Treść

Sejm zajmie się projektem w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Będzie on obchodzony prawdopodobnie 24 marca. 

Projekt ustawy ustanawiający Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej przygotował prezydent Andrzej Duda. W pierwotnej wersji dokumentu miał on być obchodzony 17 marca. Posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu chcą, aby był on obchodzony 24 marca.

To symboliczna data – tego dnia została zamordowana rodzina Ulmów. Rodzina, która stała się symbolem Polaków ratujących Żydów. W czasie II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim domu ośmioro Żydów. Za to właśnie Niemcy brutalnie wymordowali całą ośmioosobową rodzinę oraz Żydów, którzy znaleźli u nich schronienie.

Takich heroicznych postaw jest znacznie więcej. Świadczą o tym świadectwa zebrane w Kaplicy Pamięci, jaka powstała w Toruniu w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. To żywy pomnik pamięci poświęcony tym, którzy ratując swoich bliźnich zapłacili najwyższą cenę – ofiarę życia.

Trudno dziś powiedzieć, ile było tak naprawdę takich osób – przyznaje historyk prof. Sebastian Piątkowski.

– Pierwsza masowa akcja przeprowadzona przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich na temat Polaków ratujących Żydów to jest 1983 rok, blisko 40 lat po zakończeniu wojny. Było za późno. Większość tych historii odeszła i nie ma możliwości, aby je przywrócić – wskazuje prof. Sebastian Piątkowski.

Niestety, zachowało się więcej negatywnych świadectw.

– Każdy Polak, Niemiec, Ukrainiec, także Żyd, który w czasie wojny dopuścił się jakiś czynów nagannych, a został schwytany, był poddany śledztwu, czasami stawał przed sądem. Dokumenty tych spraw pozostały i są wykorzystywane przez historyków, natomiast osobami, które ratowały, nie interesował się po wojnie nikt. Jest mi przykro z tego powodu, ale będę o tym zawsze mówił głośno – moim zdaniem dysproporcja między źródłami dotyczącymi zjawisk negatywnych a źródłami dotyczącymi zjawisk pozytywnych jest jak 8:2, może nawet jak 9:1 i zawsze w narracji, w badaniach, ta dysproporcja będzie widoczna – zwraca uwagę prof. Sebastian Piątkowski.

Dlatego tak ważne jest upamiętnienie Polaków ratujących Żydów. Temu ma służyć Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Zgodnie z projektem Dzień ten ma być świętem państwowym. W uzasadnieniu projektu napisano, że ustanowienie tego dnia jest wyrazem hołdu dla wszystkich – także nieznanych z imienia i nazwiska – obywateli RP, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielając pomocy prześladowanym bliźnim.

 

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 27 lutego 2018

Autor: mj

Tagi: Posłowie będą debatować nad projektem dot. Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów