Potrzebny Narodowy Program Polityki Rodzinnej
Treść
Stanowisko Zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia na temat aktualnych problemów polityki rodzinnej:
W związku z aktualną dyskusją dotycząca polityki prorodzinnej, w tym z propozycją powołania ministerstwa ds. rodziny, mając na względzie jej społeczne znaczenie, pragniemy w imieniu 130 organizacji prorodzinnych, zabrać głos w tej sprawie.
Po pierwsze uważamy, że w obliczu dramatu demograficznego, ale również dużej dynamiki rozwodów, upowszechniania modelu wychowywania dzieci tylko przez jednego z rodziców, zwiększania się liczby dzieci wychowywanych poza rodziną naturalną (w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczych), ubóstwa dużej liczby rodzin i wieloma innymi negatywnymi zjawiskami, polityka rodzinna winna uzyskać najwyższy priorytet w działaniach państwa i samorządu lokalnego.
Po drugie, trudno uznać dotychczasowe działania w tym względzie za adekwatne do problemów polskich rodzin (choć wydłużenie urlopów macierzyńskich, czy zapewnienie większej liczby miejsc w przedszkolach są krokiem w dobrym kierunku). Mimo że polska rodzina jest bardzo osłabiona, nasze państwo nie posiada kompleksowej diagnozy sytuacji rodzin ani wieloletniego ponadpartyjnego programu polityki rodzinnej, (choć w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski, rząd zobowiązał się do przygotowania takiego programu w 2009 r.).
Po trzecie, nie jesteśmy wolni od obaw czy ministerstwo ds. rodziny nie zostałoby wykorzystane do regulowania życia rodzin w ideologicznym duchu, a państwo działało jedynie pomocniczo, nie ingerując nadmiernie w życie podstawowych wspólnot: małżeństwa i rodziny. Obawy te są uzasadnione mi.n.: podpisaniem Konwencji Rady Europy w sprawie przemocy wobec kobiet czy projektami wprowadzenia do systemu prawnego tzw. związków partnerskich. Obie sprawy podważają znaczenie wspólnot podstawowych, jakimi są małżeństwo i rodzina.
Jednak mając na uwadze to, że rodzina powinna być w Polsce kluczowym zadaniem, opowiadamy się za czasowym powołaniem urzędu ds. rodziny, którego rola i zadania powinny być jasno określone i poprzedzone debatą Sejmu i Senatu nad zagadnieniami polityki rodzinnej. W debacie społecznej powinni też mieć możliwość wypowiedzenia się rodzice, prorordzinne organizacje pozarządowe i Kościoły.
Dzisiaj sytuacja rodzin wymaga szybkich działań i deklaracje o jej znaczeniu muszą przełożyć się na język decyzji, których celem winno być to by:
1. w Polsce posiadanie większej liczby dzieci nie oznaczało popadania w ubóstwo,
2. rodziny masowo nie emigrowały z Polski,
3. stworzyć warunki materialne i mieszkaniowe do tego, aby w rodzinach rodziło się więcej dzieci, zgodnie z oczekiwaniami rodziców,
4. nakłady na politykę rodzinną nie należały do najniższych wśród państw Unii Europejskiej.
W imieniu Zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
Paweł Wosicki - prezes
Antoni Szymański – wiceprezes
Anna Dyndul – sekretarz
Nasz Dziennik Czwartek, 28 lutego 2013Autor: jc