Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Praca a emerytura

Treść

Osoby, które nie rozwiązały umowy o pracę przed przejściem na emeryturę, powinny to zrobić, by nadal pobierać świadczenie.
Obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą w celu kontynuowania pobierania emerytury dotyczy tylko tych osób, które przed 1 stycznia 2011 roku przeszły na emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę. Obowiązującą umowę o pracę należy rozwiązać do końca września 2011 roku. Zgodnie ze znowelizowanym prawem, jeżeli ktokolwiek nie dopełni tego obowiązku, musi się liczyć ze wstrzymaniem wypłaty świadczenia począwszy od października.
O fakcie rozwiązania umowy o pracę emeryci muszą poinformować właściwy z uwagi na miejsce zamieszkania oddział ZUS. Jeżeli tego nie uczynią, Zakład wstrzyma wypłatę świadczenia od 1 października 2011 roku. Co bardzo istotne - nowe prawo nie zabrania ponownego podjęcia pracy na emeryturze. Stąd też po rozwiązaniu umowy o pracę, która została nawiązana przed przejściem na emeryturę, każdy emeryt może zawrzeć kolejną umowę z tym samym (bądź innym) pracodawcą. Może to uczynić w dowolnym terminie.
Osoby, które wprawdzie są zatrudnione u dotychczasowego pracodawcy, ale w związku z przejściem na emeryturę rozwiązały stosunek pracy, a następnie zatrudniły się ponownie, mają pełne prawo do kontynuowania pobierania emerytury. Osoby, które zamierzają przejść na emeryturę w 2011 roku, by pobierać świadczenie, muszą zrezygnować z dotychczas wykonywanej pracy. Jednak tak jak w przypadku osób, które już pobierają świadczenia, nie ma tu przeciwwskazań do ponownego zatrudnienia u tego samego pracodawcy na podstawie nowej umowy o pracę. Nie wpłynie to na dalszą wypłatę świadczenia.
Konieczność rezygnacji z pracy w przypadku chęci kontynuowania pobierania świadczenia dotyczy zarówno tzw. wcześniejszych emerytów, jak i emerytów w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat - kobiety, 65 lat - mężczyźni). Osoby pobierające wcześniejszą emeryturę, muszą pamiętać dodatkowo o obowiązujących ich progach przychodowych. Jeżeli ich dodatkowy przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie - 2406,80 zł) wypłacane świadczenie będzie pomniejszone o kwotę tego przekroczenia. Natomiast w przypadku gdy dodatkowy przychód emeryta będzie większy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie - 4469,70 zł) wypłata świadczenia zostanie wstrzymana.
Jacek Dziekan
Nasz Dziennik 2011-04-08

Autor: jc