Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydent podpisze ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Treść

Ustępujący za kilka dni prezydent Bronisław Komorowski podpisze dziś ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. Rada zastąpi komisję trójstronną i ma być szansą na nowe otwarcie dialogu społecznego w Polsce.
 
Związkowcy otrzymają większe uprawnienia. Będą mogli inicjować zmiany w prawie. Rząd będzie miał obowiązek zająć się nimi, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować rządowe projekty ustaw. Będą też mogły wspólnie wnosić o zmianę ustawy.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej komisji polityki społecznej, podkreśla, że dialog społeczny w Polsce w ostatnich latach praktycznie nie istniał. Parlamentarzysta liczy, że dzięki radzie to się zmieni.

- Zobaczymy jak ona będzie funkcjonować. Oczywiście jakieś generalne zasady się nie zmieniają. Ważna jest jednak postawa rządu. Myślę, że na jesieni po wyborach będzie inna sytuacja jeżeli chodzi o rząd. Wtedy naprawdę będzie możliwość dialogu czy zawarcia umowy społecznej i paktu z pracodawcami, związkami zawodowymi w najważniejszych kwestiach do rozstrzygnięcia w naszym kraju. Dzisiaj, niestety tego dialogu nie ma. Ta ustawa jest dobrym krokiem, aby przywrócić w Polsce dialog społeczny – mówi poseł Stanisław Szwed.

Powołanie Rady Dialogu Społecznego stało się konieczne po tym, jak w 2013 roku związkowcy wycofali się z prac komisji trójstronnej. Podnosili, że dialog jest pozorowany.

Obecna Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych ma działać do czasu powołania pierwszego składu Rady Dialogu Społecznego. Jej pierwszy skład powoła nowy prezydent Andrzej Duda.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 03 sierpnia 2015

Autor: mj