Próba cenzury w Polsce? YouTube wycofał się z blokady homilii ks. abp. M. Jędraszewskiego
Treść
Profil Radia Maryja w serwisie YouTube otrzymaÅ‚ ostrzeżenie za zamieszczenie homilii ks. abp. Marka JÄ™draszewskiego. ZostaÅ‚o to uznane przez serwis za „szerzenie nienawiÅ›ci”. Po fali krytyki, jaka spÅ‚ynęła na YouTube administrator przywróciÅ‚ materiaÅ‚.
– Czerwona zaraza już po naszej ziemi na szczęście nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, nasze serca i umysÅ‚y. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tÄ™czowa – te sÅ‚owa ksiÄ™dza arcybiskupa Marka JÄ™draszewskiego, wygÅ‚oszone podczas Mszy Å›wiÄ™tej sprawowanej z okazji 75. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego, wywoÅ‚aÅ‚y oburzenie Å›rodowisk lewicowych oraz homoseksualnych.
Całość homilii na swoim profilu na YouTube zamieściło Radio Maryja. W poniedziałek wieczorem profil Radia otrzymał za to ostrzeżenie od administratora YouTuba.
– ZamieÅ›ciliÅ›my na serwisie YouTube homiliÄ™ ksiÄ™dza arcybiskupa Marka JÄ™draszewskiego. Film zostaÅ‚ zablokowany. OtrzymaliÅ›my ostrzeżenie za „szerzenie nienawiÅ›ci” – powiedziaÅ‚ Mateusz Antczak, wydawca portalu Radia Maryja.
Usunięcie przez YouTube homilii metropolity krakowskiego z oburzeniem przyjęło Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Zaapelowało o cofnięcie tej decyzji oraz zaniechanie takich działań w przyszłości.
Do sprawy odniósÅ‚ siÄ™ wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.
– My oczywiÅ›cie, jako Ministerstwo Cyfryzacji, jesteÅ›my za wolnoÅ›ciÄ… sÅ‚owa w Polsce, za peÅ‚nÄ… wolnoÅ›ciÄ… sÅ‚owa. Każdy tego typu przypadek bÄ™dziemy bardzo dogÅ‚Ä™bnie analizować. JesteÅ›my w staÅ‚ym kontakcie zarówno z Google, jak i serwisem YouTube, z administracjÄ… tych serwisów. Chcemy te kwestie wyjaÅ›niać dlatego, że nigdy nie zgodzimy siÄ™ na to, aby w Polsce funkcjonowaÅ‚a cenzura prewencyjna – wskazywaÅ‚ wiceminister cyfryzacji.
Medioznawca dr Hanna Karp podkreśliła, że usunięcie homilii ks. abp. Marka Jędraszewskiego jest nie tyle cenzurą prewencyjną ze strony globalnych korporacji, co cenzurą represyjną, a więc kontrolą publikacji po jej ukazaniu się w mediach. Taka cenzura w dalszym efekcie może prowadzić do autocenzury
– To najgorszy rodzaj cenzury, jaki może być, czyli tego cenzora umieszczamy we wÅ‚asnej gÅ‚owie. Wówczas możemy mówić, że zostaÅ‚a zachwiana debata publiczna, zostaÅ‚ zachwiany dyskurs, zostaÅ‚a naruszona wolność sÅ‚owa. W tym przypadku zostaÅ‚a naruszona także Konstytucja RP, która zabrania tego rodzaju cenzury w naszym kraju, jak również zostaÅ‚o zÅ‚amane prawo prasowe – akcentowaÅ‚a dr Hanna Karp.
Po kilku godzinach administrator YouTuba przywróciÅ‚ video na profil Radia Maryja.
– Rzadko podejmujemy decyzjÄ™ o blokadzie, która jest bÅ‚Ä™dna. JeÅ›li tak siÄ™ stanie, po weryfikacji przywracamy treÅ›ci. OceniajÄ…c je bierzemy pod uwagÄ™ kontekst, np. to, czy materiaÅ‚ ma wartość dokumentalnÄ… lub wypeÅ‚nia przesÅ‚anki interesu publicznego. Dlatego wideo wróciÅ‚o na YT – napisaÅ‚a na portalu spoÅ‚ecznoÅ›ciowym Marta PoÅ›lad, szef polityki publicznej w Europie Åšrodkowo-Wschodniej Google.
Jednak, jak wskazywaÅ‚ dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, nie zmienia to faktu, że z perspektywy prawnej mieliÅ›my do czynienia z naruszeniem standardów zwiÄ…zanych z dobrami osobistymi ks. abp. Marka JÄ™draszewskiego i Radia Maryja, ale również standardów zwiÄ…zanych z samym regulaminem.
– Przecież Radio Maryja zamieszczajÄ…c swój profil na portalu YouTube zawarÅ‚o z administratorem tego portalu umowÄ™ i tej umowy powinien administrator przestrzegać. Nie może jej dowolnie interpretować i kasować tych treÅ›ci, które mu siÄ™ nie podobajÄ… – wskazywaÅ‚ dr Tymoteusz Zych. Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dodaÅ‚, że naruszenie dóbr osobistych powinno w tej sytuacji powodować co najmniej przeprosiny, bÄ…dź dochodzenie zadośćuczynienia.
TÅ‚umaczenie przedstawiciela Google, do którego należy YouTube, także budzi spore wÄ…tpliwoÅ›ci, ponieważ nie wycofano siÄ™ z zarzutu „szerzenia nienawiÅ›ci”. Dlatego też trzeba odpowiednio reagować – podkreÅ›laÅ‚ Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.
– Na Å›rodÄ™ zwoÅ‚aÅ‚em posiedzenie ZespoÅ‚u Parlamentarnego Debaty Publicznej. ZaprosiÅ‚em przedstawicieli Google, którzy sÄ… wÅ‚aÅ›cicielami YoyTuba, zaprosiÅ‚em przedstawicieli ministerstw: cyfryzacji, spraw wewnÄ™trznych, sprawiedliwoÅ›ci. Zapraszam tych wszystkich, którzy sÄ… poszkodowani w ostatnim czasie przez dziaÅ‚anie wÅ‚aÅ›nie globalnych korporacji – zapowiedziaÅ‚ parlamentarzysta.
TV Trwam News/RIRM
ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 6 sierpnia 2019
Autor: mj