Przygotowują mauzoleum dla powstańców
Treść
Archeolodzy rozpoczęli wczoraj prace przy ekshumacji szczątków żołnierzy polskich z jednej z największych w Polsce zbiorowych mogił z czasów Powstania Listopadowego, którą odkryto pod koniec ubiegłego roku niedaleko wsi Sokołda w województwie podlaskim. Po zakończeniu tych prac szczątki powstańców spoczną na specjalnie przygotowanym cmentarzu-mauzoleum.
Grób odkryto w końcu 2009 roku. Znaleziono wówczas szczątki powstańców, lecz nagły atak mrozów uniemożliwił prace archeologiczne. W grudniu 2009 roku mogiłę zabezpieczono, zasypując ją ziemią. Wczoraj ekipa archeologów zaczęła zdejmować wierzchnią ziemię z mogiły. Szczątki powstańców znajdują się na głębokości prawie 2 metrów. Prowadzący badania mają zapewnione środki na przeprowadzenie badań archeologicznych. Jednak na prace antropologiczne pieniądze mają się znaleźć na początku przyszłego roku. Niebawem na wysokości wsi Sokołda rozpoczną się również prace archeologiczne polegające na badaniu dna rzeki Sokołda. Archeolodzy za pomocą tzw. wykrywaczy metalu będą szukać powstańczej broni, która zgodnie z przekazami ustnymi była podczas bitwy wrzucana do rzeki.
W przyszłym roku, w 180. rocznicę bitwy stoczonej pod Sokołdą, członkowie Collegium Suprasliense wraz z pracownikami Lasów Państwowych i gminy Supraśl na zboczu Kopnej Góry, miejsca, w którym polegli powstańcy, chcą otworzyć niewielkie mauzoleum. - Chcemy, żeby docelowo w tym miejscu kaźni naszych bohaterów powstał okazały pomnik w kształcie małego cmentarza wojskowego. W trumnach złożymy tu, z najwyższymi honorami, szczątki powstańców - mówi Radosław Dobrowolski, prezes społecznego Stowarzyszenia Collegium Suprasliense, które przez trzy lata prowadziło poszukiwania powstańczej mogiły, a teraz organizuje prace ekshumacyjne. Ustalono już, iż w centrum cmentarza, którego projekt opracowano, stanie krzyż z powstańczym sztandarem. Znajdzie się też na nim 56 kamieni z krzyżami, tyle ilu obrońców Ojczyzny spoczęło razem w mogile. Szczątki powstańców, które zostaną wydobyte niebawem na czas szczegółowych badań patomorfologicznych, będą złożone w kaplicy cmentarnej w Supraślu.
Adam Białous
Nasz Dziennik 2010-10-08
Autor: jc