Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Radioterapia - skuteczna i bezpieczna metoda walki z rakiem

Treść

Radioterapia to metoda nowoczesna, skuteczna i bezpieczna – przekonują eksperci. Tym bardziej, że w ostatnich latach w radioterapii można zaobserwować ogromny postęp. Udało się nadrobić wcześniejsze wieloletnie zaniedbania w tym zakresie.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na całym świecie. W Polsce zachorowalność na tę chorobę systematycznie wzrasta. Jedną z najstarszych, ale też i najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów jest radioterapia. Ma ona zastosowanie praktycznie na każdym etapie choroby. Napromienianie stanowi często uzupełnienie zabiegu chirurgicznego, ale również może być stosowane jako samodzielna metoda walki z rakiem.

W leczeniu raka piersi stosowane są dwa rodzaje radioterapii – teleterapia i brachyterapia. Różnią się one umiejscowieniem źródła promieniowania.

– Radioterapia wykorzystuje swoiste narzędzie, jakim jest promieniowanie jonizujące. To promieniowanie jonizujące ma takie właściwości, że uszkadza komórki nowotworowe tak, że ten guz znika – tłumaczył dr hab. n. med. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Nowoczesna radioterapia, z jaką mamy do czynienia obecnie w Polsce jest metodą niezwykle skuteczną, bezpieczną i precyzyjną.

– Chcielibyśmy przełamać mit o tym, że radioterapia to jest ryzyko choroby popromiennej. Chcielibyśmy przełamać mit, że radioterapia jest niebezpieczna, kojarzy się z wybuchem bomby atomowej – mówił prof. dr hab. Jacek Fijuth, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.

Napromienianie nie powoduje w większości przypadków odczynów skórnych, których bardzo obawiają się pacjenci.

– Które były domeną radioterapii starej generacji w latach 60.,70. czy 80., gdzie efektem napromieniania były zmiany skóry, obciążenie skóry, zwłóknienie teleangiektazje – wyjaśnił prof. Jacek Fijuth.

W ostatnim latach w radioterapii można zaobserwować ogromny postęp. Udało nadrobić się wcześniejsze wieloletnie zaniedbania w tym zakresie.

– Wymieniliśmy wszystkie stare aparaty, mam tu na myśli bomby kobaltowe, które dominowały w promieniolecznictwie w Polsce w latach 80. i 90. One właśnie były odpowiedzialne za odczyny popromienne – podkreślił prof. dr hab. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Powstało blisko 50 nowoczesnych ośrodków radioterapii, które używają najwyższej klasy akceleratorów.

– To w większości są bardzo nowoczesne aparaty sterowane cyfrowo, sprzężone z systemami planowania komputerowego, które wykorzystują najnowsze techniki obrazowania, więc są w stanie pokazać każde miejsce ciała ludzkiego – mówił prof. dr hab. Krzysztof Składowski.

Eksperci podkreślają, że radioterapia umożliwia trwałe wyleczenie raka.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 4

Autor: mj