Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Raport PTO: część Polaków bez dostępu do świadczeń onkologicznych

Treść

W niektórych częściach Polski mieszkańcy nie mają dostępu do świadczeń onkologicznych – alarmuje Polskie Towarzystwo Onkologiczne. PTO opublikowało raport „Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje”.

Dokument wskazuje, że największe problemy są z dostępem do radioterapii i chemioterapii oraz innowacyjnych terapii lekowych.

Prof. Jacek Fijuth, specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej, wskazuje, że są regiony, na terenie których jest tylko jeden ośrodek radioterapii.

- Takie województwa to np. podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i te duże województwa, gdzie radioterapia skupiona jest w miastach wojewódzkich – typu Warszawa, Poznań. Duże, funkcjonujące ośrodki – centra onkologii, duże szpitale onkologiczne – powinny tworzyć filie, jak ma to miejsce np. w woj. wielkopolskim. To dobre rozwiązanie, gdyż wtedy planowanie leczenia jest skupione w jednym ośrodku, kadra jest z jednego ośrodka – mówi profesor.

W Polsce na 1 akcelerator onkologiczny przypada ok. 267 tys. osób, podczas gdy w innych krajach europejskich to średnio ok. 200 tys. mieszkańców. W ciągu najbliższej dekady wymianie podlegać powinno łącznie 115 ze 144 aktualnie użytkowanych maszyn.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 05 czerwca 2015

Autor: mj