Resort edukacji pracuje nad rozwiązani systemowymi dot. roku szkolnego 2022/2023 w związku z napływem ukraińskich uczniów do polskich szkół
Treść
Resort edukacji opracowuje rozwiązania systemowe dotyczące przyszłego roku szkolnego w związku z napływem dzieci i młodzieży z Ukrainy. Na początku maja planowane są kolejne spotkania z samorządowcami.
Ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy uczy się w polskim systemie edukacji – najwięcej w województwie mazowieckim. Młodzi Ukraińcy mogą kształcić się w oddziałach przygotowawczych lub w klasach ze swoimi polskimi rówieśnikami. Trwają przygotowania do opracowania rozwiązań systemowych dotyczących przyszłego roku szkolnego – poinformował minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek.
– Wszelkie działania, które podejmujemy, zmierzają do ugruntowania zmian, które dziś są już w specustawie po to, żeby systemowo podejść do tych zagadnień – od przedszkola po uczelnie wyższe – wyjaśnił szef MEiN.
O sytuacji ukraińskich dzieci i młodzieży minister Przemysław Czarnek rozmawiał z ambasadorem Ukrainy w Polsce. Na ten moment blisko 7 tys. ukraińskich uczniów przystąpi w naszym kraju do egzaminu ósmoklasisty, a około 50 Ukraińców chce zdawać polską maturę.
– Przytłaczająca większość chce jednak zdawać maturę ukraińską i czeka na decyzję rządu Ukrainy w tej sprawie – zaznaczył dr hab. Przemysław Czarnek.
Polska jest gotowa, aby przeprowadzić na terenie naszego kraju matury ukraińskie, które miałyby odbyć się w okresie wakacji. Minister edukacji odniósł się również do sprawy wynagrodzeń nauczycieli. Powiedział, że związki zawodowe nieodpowiedzialnie potraktowały propozycje resortu edukacji.
– Propozycje sięgające 36 proc. wzrostu wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela wchodzącego do zawodu – z poziomu 3000 zł do 4200 zł – to jest nieodpowiedzialne działanie związków zawodowych, dlatego dzisiaj rozmawiamy z samorządami, zwłaszcza z dużych miast, które chcą wrócić do tego tematu przy zmianach systemowych pracy nauczyciela – podkreślił minister edukacji i nauki.
Czterdziestogodzinny czas pracy nauczyciela nie wzrośnie. Nastąpi jedynie przekształcenie poszczególnych etapów czasu po to, aby podnieść wynagrodzenie – dodał szef MEiN.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 27
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: Ministerstwo Edukacji i Nauki rok szkolny uchodźcy Ukraina