Resort edukacji szykuje się na powrót dzieci do szkół
Treść
Od września dzieci wrócą do nauczania stacjonarnego w szkołach. Resort edukacji i nauki przeznaczy 100 milionów złotych na środki dezynfekujące, by zapewnić uczniom bezpieczeństwo. W szkołach ruszy kampania edukacyjna na temat szczepień.
Wakacje trwają w najlepsze, uczniowie wypoczywają i korzystają z uroków lata. Jednocześnie trwa dyskusja, czy 1 września dzieci wrócą do szkół. Przeszkodą może być pandemia koronawirusa. Posłowie Lewicy oczekują od rządu konkretnych informacji na temat nauczania stacjonarnego.
– Udzielenie takiej informacji przez MEiN jest ważnym krokiem w kierunku motywowania uczniów, rodziców i nauczycieli do poddawania się szczepieniom. Żądamy jako klub Lewicy natychmiastowego jej udzielenia – wskazuje pos. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiadając na wątpliwości Lewicy, przedstawia plany bezpiecznego powrotu dzieci do szkół. W tym celu resort kupi środki bezpieczeństwa za co najmniej 100 mln zł.
– W ramach tego praktycznie wszystkie szkoły, placówki, przedszkola, które zgłoszą zapotrzebowanie, otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury oraz środki ochrony osobistej – mówi wiceminister edukacji i nauki, Marzena Machałek.
Do szkół trafi ponadto 100 tys. bezdotykowych termometrów oraz tzw. pakiety edukacyjne.
– Planem podstawowym jest normalne, stacjonarne prowadzenie zajęć. Działania, które podejmujemy, mają charakter prewencyjny, przygotowujący nas na czwartą falę pandemii koronawirusa. Podejmowanie działania mają tylko i wyłącznie zagwarantować nam normalne funkcjonowanie szkoły – podkreśla wiceminister Tomasz Rzymkowski.
W kampanię edukacyjną w szkołach włącza się również kancelaria premiera. Kampania ma zachęcać do szczepień przeciw COVID-19 – akcentuje Michał Dworczyk.
– Chodzi nie tylko o lekcje, na których będzie przekazywana rzetelna informacja, ale także o webinaria dla rodziców, osób dorosłych, na których będzie można spodziewać się właśnie rzetelnej informacji – podsumowuje Michał Dworczyk.
Do tej pory przeciw COVID-19 zaszczepiło się około 20 proc. młodzieży w wieku 12-18 lat. Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło także 70 proc. ogółu nauczycieli.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 30 lipca 2021
Autor: mj