Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rodzina - najmocniejsze ogniwo

Treść

(M. BORAWSKI)
Z ks. bp. Stanisławem Stefankiem, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny, rozmawia Małgorzata Pabis

Ojciec ÅšwiÄ™ty Franciszek w Parlamencie Europejskim powiedziaÅ‚ wprost: „Rodzina zjednoczona, pÅ‚odna i nierozerwalna wnosi z sobÄ… elementy fundamentalne, by dać nadziejÄ™ na przyszÅ‚ość”.

– Ojciec ÅšwiÄ™ty Franciszek pojechaÅ‚ do Strasburga, aby zawieźć Europie reguÅ‚Ä™ życia, na której oparÅ‚aby siÄ™ ta wielka organizacja i przynosiÅ‚a owoce oraz dobro spoÅ‚eczeÅ„stwom zjednoczonym w UE. Papież wskazuje, że tylko wówczas, przy wcieleniu w życie tej reguÅ‚y, bÄ™dzie ona miaÅ‚a szanse na przetrwanie.

Wiemy z różnych analiz, które docierajÄ… do nas z Brukseli i ze Strasburga, że ten potężny kolos, jakim jest UE, ma różne duże kÅ‚opoty, żeby utrzymać równowagÄ™. Wciąż wydaje siÄ™, jak gdyby przywódcy Unii widzieli tylko czubek góry lodowej i zajmowali siÄ™ jedynie problemem ekonomii oraz próbowali przy tej ekonomii jakoÅ› pogodzić wspóÅ‚uczestników tej wspólnoty. JednoczeÅ›nie wiemy, to nie jest żadnÄ… tajemnicÄ…, że tam ma miejsce tzw. przeciÄ…ganie liny, nieraz graniczÄ…ce z oszustwem, a nawet i krzywdÄ…. Decyzje, które zapadajÄ…, czÄ™sto oparte sÄ… na funkcjonujÄ…cych przepisach prawnych, sprytnie interpretowanych, dostosowywanych przez wielkie kancelarie.

To wszystko stanowi poważne zagrożenie dla organizmu, który powstaÅ‚ po pierwsze po to, by uniknąć wojny Å›wiatowej. Inny cel tej organizacji to przyniesienie obywatelom pokoju, a równoczeÅ›nie danie możliwoÅ›ci Å‚atwiejszego życia. Jak to wszystko jest kruche, widzimy aż nadto wyraźnie na przykÅ‚adzie relacji Rosji z UkrainÄ….

I takiej Europie Ojciec ÅšwiÄ™ty rzuca koÅ‚o ratunkowe. Nie daje swojej myÅ›li politycznej czy swoich doradców, ale przedstawia odwiecznÄ… naukÄ™, która jest sprawdzona. Wskazuje: ratunkiem dla Europy jest rodzina!

Wobec różnych manipulacji małżeÅ„stwa i rodziny Papież mówi, jaka ta rodzina ma być…

– Franciszek podkreÅ›la, że rodzina to ogniwo podstawowe. Więź rodzinna, a wiÄ™c rodzina trwaÅ‚a, rodzina otwarta na życie, rodzina otwarta na drugiego czÅ‚owieka stanowi bardzo mocne ogniwo podstawowe, najmocniejsze, i dopiero z takiego ogniwa można budować wiÄ™ksze Å‚aÅ„cuchy, tzn. wiÄ…zać narody.

Papież Franciszek zajÄ…Å‚ siÄ™, można powiedzieć, elementarzem najważniejszych problemów, z którymi zmaga siÄ™ Europa, i siÄ™gnÄ…Å‚ po najbardziej sprawdzone metody, a takÄ… metodÄ… jest wÅ‚aÅ›nie upomnienie siÄ™ o rodzinÄ™.

Trzeba zauważyć jeszcze jeden punkt – ukazanie znaczenia rodziny zaczyna siÄ™ od ukazania wartoÅ›ci osoby ludzkiej w ogóle.

Podobnie jak Å›w. Jan PaweÅ‚ II, który swoje nauczanie opieraÅ‚ na zasadzie personalizmu, także Franciszek mówi, że trzeba uszanować godność czÅ‚owieka, doinwestować czÅ‚owieka, tzn. wydobyć z niego wszystko, co jest dobre, jego dorobek osobisty, a on, bÄ™dÄ…c wolnym, zaangażuje siÄ™ na pewno w życie wspólne.

Ojciec ÅšwiÄ™ty Franciszek powiedziaÅ‚ także, że rodzina ma prawo do wychowywania swoich dzieci. PaÅ„stwo, instytucje majÄ… to umożliwić…

– Dziennikarze, którzy niekoniecznie zachwycajÄ… siÄ™ naukÄ… KoÅ›cioÅ‚a, bÄ™dÄ… zwracać uwagÄ™ na to wyrażenie „w wierze” – „wychowanie w wierze”, i powiedzÄ…: „To jest konfesyjne podejÅ›cie do pedagogiki”, a przecież czÅ‚owiek w spoÅ‚eczeÅ„stwach pluralistycznych, otwartych niekoniecznie musi kierować siÄ™ zasadami wiary.

A taka jest przecież zasada kompetencji rodziców, kompetencji wychowawczej. Ona jest zasadÄ… uniwersalnÄ…. Mówi siÄ™ o stosowaniu prawa pomocniczoÅ›ci, a wiÄ™c rodzice sÄ… zawsze na pierwszym miejscu i to oni decydujÄ… o wychowaniu dzieci. To wÅ‚aÅ›nie stabilizuje rodzinÄ™, daje prawo i równoczeÅ›nie nadziejÄ™ na to, żeby rodzina mogÅ‚a być sprawna, tzn. żeby mÅ‚odzież weszÅ‚a w funkcje dorosÅ‚ych w sposób odpowiedzialny. WedÅ‚ug tej zasady pomocniczoÅ›ci, wszystkie inne instytucje, m.in. szkoÅ‚a, KoÅ›cióÅ‚, różne organizacje i oczywiÅ›cie paÅ„stwo, peÅ‚niÄ… funkcje pomocnicze, czyli przejmujÄ… te sektory, w których rodzice nie daliby sobie rady. Najważniejsze jest jednak to, że podstawowy kierunek wychowania, czyli ustalenie hierarchii wartoÅ›ci, w tym również wiary, zasad etycznych, należy do rodziców. Dopiero to stwarza bezpiecznÄ… wspóÅ‚pracÄ™, harmonijnÄ… i skutecznÄ… z instytucjami pozarodzinnymi, a wiÄ™c ze szkoÅ‚Ä…, zwiÄ…zkami religijnymi i innymi Å›rodowiskami.

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik, 27 listopada 2014

Autor: mj