Rozmowy górników z zarządem Kompanii Węglowej
Treść
Zakończyły się rozmowy związkowców z zarządem Kompanii Węglowej. Kolejne zaplanowano na 14 marca. Zarząd i związkowcy muszą wspólnie wypracować formułę wynagradzania górników w nowej strukturze, jaką będzie Polska Grupa Górnicza – powiedział po spotkaniu ze związkami w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Jest szansa na porozumienie w sprawie tegorocznych średnich wynagrodzeń – ocenili po zakończeniu dzisiejszych rozmów zarówno przedstawiciele związków, jak i pełniący od ponad tygodnia obowiązki prezesa Kompanii Węglowej Tomasz Rogala.
– Pierwszy etap tych rozmów jest za nami. Poznałem Panów ze Związków Zawodowych. Ludzie bardzo bezpośredni. Nie ukrywają tego co myślą. Rozmowy są trudne ale mam nadzieję, że w kolejnych dniach będziemy dochodzić od porozumienia. Myślę, że to się uda. W pozostałym zakresie to są negocjacje, więc proszę mi na tym pozwolić zakończyć – powiedział Tomasz Rogala, p.o. prezesa Kompanii Węglowej
Nadzieję na poprawę sytuacji w Kompanii Węglowej ma również Przemysław Skupin ze związku „Sierpień 80”.
– Zostały przedyskutowane tematy średniówek, jak to wyglądało przez poprzednie lata 2014-2015. I dochodzimy do wspólnego stanowiska, że nie zagraża to na dzień dzisiejszy ani firmie, ani przyszłej firmie – powiedział Przemysław Skupin, przewodniczący Związku Zawodowego „Sierpień 80”.
Ministerstwo Energii czeka na wyniki eksperckiego audytu w spółkach węglowych. Chce przedstawić je stronie społecznej i znaleźć konsensus dotyczący koniecznych oszczędności w kopalniach – zadeklarował w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski. Szef resortu energii zaznaczył, że związki i zarząd powinny wypracować taką formułę pracy, aby wynik Polskiej Grupy Górniczej na koniec 2017 roku był dodatni, ponieważ – jak mówił – to zapewni wejście do spółki inwestorów oraz pozyskanie środków na inwestycje w kopalniach. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, poinformował, że resort energii finalizuje już ustalenia z inwestorami.
– Mamy już pewien harmonogram, który jest już realizowany, a więc bardzo istotne będzie, aby w tym momencie, kiedy 2 miliardy 200 milionów praktycznie w miesiącu marcu, kwietniu będzie dopinane, abyśmy mogli też ze stroną społeczną te szczegóły, które były wcześniej polemiczne wypracować i myślę, że na 1 maja będziemy mieli możliwość powołania nowej grupy górniczej, bowiem to jest duże wyzwanie, które musimy dopiąć dla dobra sektora węglowego, ale również dla polskiej gospodarki – powiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
Związki grożą protestami w przypadku braku porozumienia z zarządem w sprawie tegorocznych pensji. Chcą też poznać szczegóły planu techniczno-ekonomicznego Kompanii Węglowej na lata 2016-17 i biznesplan Polskiej Grupy Górniczej, która ma przejąć kopalnie i zakłady zatrudniającej ponad 34 tys. osób Kompanii. Firma, która w tym roku chce wyprodukować około 28 mln ton węgla, mimo obniżki kosztów produkcji ma kłopoty finansowe związane między innymi ze znaczącym spadkiem cen tego surowca. W nowej strukturze udziałowcami Polskiej Grupy Górniczej mają być między innymi katowicki Węglokoks oraz inwestorzy z sektora finansowego i energetycznego, którzy łącznie mają wnieść do spółki co najmniej 1,5 mld zł.
TV Trwam News
Źródło: radiomaryja.pl, 5 marca 2016
Autor: mj