Rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 lat
Treść
Ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów. Do tej pory w Polsce szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało ponad 600 tys. osób.
Do końca pierwszego kwartału w Polsce zostanie zaszczepionych 3,1 mln osób – poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk.
– Z uwagi na ograniczenia w dostawach szczepionek do końca pierwszego kwartału nie będziemy w stanie zaszczepić więcej osób – oświadczył minister Michał Dworczyk.
W piątek ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów, którzy ukończyli 70 lat.
– Przez pierwsze trzy godziny za pośrednictwem dostępnych kanałów zapisało się ponad 150 tys. osób – poinformował minister Michał Dworczyk.
Przed przychodniami lekarzy rodzinnych tworzyły się kolejki, a to potencjalne miejsce zarażenia. Stąd apel Ministerstwa Zdrowia.
– Apeluję, żeby nie stać w kolejkach. Można się zarejestrować przez infolinię albo dzwoniąc do swojego lekarza rodzinnego, żeby się nie gromadzić – powiedział na antenie Polskiego Radia wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.
Infolinia NFZ czynna jest całą dobę pod numerem 989. W piątek była przeciążona. W ciągu minuty próbowało się na nią dodzwonić 300 tys. osób. Zapisywać można się również poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
– Trzecia możliwość zarejestrowania się bez terminu, czyli zamówienia usługi i oddzwonienia przez konsultanta, kiedy pojawi się szczepionka (wtedy będzie możliwość umówienia się na konkretny termin), to jest wysłanie SMS-a o treści „Szczepimy się” na numer 664 908 556 – wyjaśnił minister Michał Dworczyk.
Od poniedziałku rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 80 roku życia.
– W ten weekend rozpoczyna się dystrybucja szczepionek do ponad 5 tys. punktów. Planujemy zrealizować dostawy do poniedziałku rano, aby punkty szczepień mogły rozpocząć szczepienia w poniedziałek i kontynuować je przez kolejne 5 dni – powiedział prezes Agencji Rezerw Materiałowych, Michał Kuczmierowski.
Zapotrzebowanie na szczepionki jest duże na całym świecie. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą na własną rękę negocjować z producentami szczepionek przeciwko COVID-19. Rząd nie planuje szczepień komercyjnych.
„Państwa członkowskie mogą, jeśli takie jest ich życzenie, zacząć negocjacje, a nawet podpisać kontrakty z producentami szczepionek, których nie obejmuje nasza strategia szczepień” – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia, Stefan De Keersmaecker.
Temat koronawirusa był tematem wideoszczytu unijnych przywódców. Podczas spotkania zapadła decyzja o wprowadzeniu ciemnoczerwonych stref zakażeń w UE tam, gdzie jest szczególnie wiele przypadków koronawirusa.
– Wobec osób podróżujących ze stref ciemnoczerwonych byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe na teren UE. Jednak ze względu na bardzo poważną sytuację zdrowotną, należy zdecydowanie odradzać wszelkie zbędne podróże – zaznaczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
Takie zasady nie dotyczyłyby pracowników wykonujących ważne, służbowe podróże. Unijni przywódcy poruszyli także temat ewentualnych certyfikatów szczepień, które byłyby dowodem na to, że dana osoba przyjęła preparat. Pojawiły się bowiem obawy, że taki dokument wymagany będzie przed wejściem do samolotu czy restauracji.
– Powinniśmy się zgodzić na wspólne elementy, które powinny się znaleźć w certyfikatach szczepień do celów medycznych. Później zobaczymy, czy i w jakich okolicznościach zaświadczenia mogłyby być użyte – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.
Za kilka miesięcy – jak powiedziała przewodnicząca KE – Unia Europejska będzie miała więcej szczepionek niż może wykorzystać. Wtedy podzieli się nimi z innymi krajami, które mają ograniczony dostęp do preparatów. Odbędzie się to poprzez unijny mechanizm wsparcia.
TV Trwam News
***
Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.
Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.
Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.
Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.
Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 22
Autor: mj