Rozwój e--administracji: Polska krok po kroku zmierza w kierunku cyfrowego państwa
Treść
Rośnie liczba użytkowników e-administracji. Większe możliwości przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Od 23 kwietnia, by odebrać na poczcie list polecony, nie będziemy potrzebowali dowodu. Wystarczy aplikacja. Zaraz po świętach resort cyfryzacji rusza też z nową propozycją: mPojazd.
W tym roku padł rekord PIT-ów złożonych przez internet. Ok. 5,5 mln osób ma konto na platformie ePUAP.
– Wiele takich rzeczy, o których już nawet nie myślimy, że są formą cyfryzacji, wchodzi w nasze życie. Choćby to, że możemy złożyć wniosek o „500 plus” przez system bankowy, że mamy e-dzienniki w szkołach – akcentuje Małgorzata Popławska, ekonomista.
Rośnie też liczba użytkowników Profilu Zaufanego. W 2015 roku było to 350 tys.
– Dzisiaj to jest blisko 3 mln 400 tys. Ten przyrost w ciągu roku to jest 2 mln użytkowników – podkreśla Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Polska krok po kroku zmierza w kierunku cyfrowego państwa.
– Tak naprawdę o cyfrowym państwie będziemy mówili wtedy, kiedy z tych usług będzie korzystało 50, 60 proc. obywateli – wskazuje szef resortu cyfryzacji.
Dziś – jak mówi minister Marek Zagórski – to niewiele ponad 10 proc. Za kraj najbardziej zaawansowany cyfrowo uchodzi Estonia – podkreśla ekonomista Małgorzata Popławska.
– Tam możemy nawet zagłosować przez internet, możemy wyrobić sobie dowód, paszport nie wychodząc z domu – wskazuje.
W przypadku cyfryzacji Polska nie ściga się jednak z innymi państwami, ale z oczekiwaniami użytkowników.
– Głównym narzędziem do korzystania ze świata cyfrowego jest smartfon – podkreśla minister cyfryzacji.
Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych. Bo to właśnie ich przyzwyczajenia wyznaczają kierunek pracy resortu cyfryzacji. Stąd – z myślą właśnie o użytkownikach smartfona – powstała aplikacja mObywatel.
Autor: mj