Rynek wtórny w programie Mieszkanie dla Młodych
Treść
We wrześniu wejdzie w życie nowela programu Mieszkanie dla Młodych, która umożliwi zakup mieszkania z rynku wtórnego. Dotychczas rząd dopłacał jedynie do nowych lokali. Te były jednak budowane zazwyczaj w większych miastach.
Zmiany będą dotyczyły także wysokości dopłat. Małżeństwo z dwójką dzieci otrzyma dopłatę w wysokości 20 proc., z trójką 30 proc.
Anna Milewska, ekspert z kancelarii gospodarczej zauważa, że mimo programu, który funkcjonuje od początku ubiegłego roku stosunkowo duża część społeczeństwa jest zmuszona do najmu mieszkania. Powodem jest przede wszystkim brak zdolności kredytowej.
- Nie myślę tu o mieszkaniu rzędu 100 m.kw tylko o takim powiedziałabym w przedziale 50-60 m.kw, a więc zaspokajające takie minimum 2-3 osobowej rodziny. Na dzień dzisiejszy zrealizowanie potrzeb mieszkaniowych obywateli nie jest na poziomie zadowalającym. Należy, więc nadal szukać i wdrażać takie rozwiązania, które umożliwią ludziom posiadanie własnego mieszkania. W Polsce nie ma jeszcze takiej tendencji, która oczywiście jest w różnych krajach na zachodzie, że normą jest wynajmowanie – zaznacza Anna Milewska.
Na tysiąc mieszkańców w Polsce przypada 364 mieszkań; średnia unijna to ponad 400 lokalów. Do tej pory w ramach programu MDM zakupiono 27 tys. lokali.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 31 sierpnia 2015
Autor: mj