Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd kontynuuje uszczelnianie systemu podatkowego - przyjął dwa projekty nowelizacji przepisów o podatku VAT

Treść

Rząd przyjął dwa projekty nowelizacji przepisów o podatku VAT. To kolejny krok w uszczelnianiu systemu podatkowego. Nowe zapisy zmienią zasady fakturowania oraz zniosą zwolnienie z VAT-u dla sprzedawców internetowych handlujących m.in. elektroniką. O tym, że rząd PO-PSL wiedział o problemie luki VAT-owskiej mówił w czwartek przed komisją śledczą do spraw VAT były wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wieloletnia luka w ściągalności podatku VAT to problem, którym sejmowa komisja śledcza zajmuje się od niemal roku. Dziś po raz drugi przesłuchano byłego wiceministra finansów w latach 2008–2013 Macieja Grabowskiego. Jak zaznacza wiceprzewodniczący komisji śledczej Kazimierz Smoliński, z zeznań świadka wynika, iż rząd PO-PSL bagatelizował sygnały o stratach na wyłudzaniu VAT-u.

– Potwierdza się to podejście wówczas urzędników, ministrów, że koniunktura w dużej mierze wpływała na zmniejszenie dochodu z VAT-u, że sygnały z branży, które docierały były niewiarygodne, bo każdy działał we własnym interesie – mówił poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że budżet państwa w latach 2008-2015 mógł stracić nawet 250 mld zł. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad uszczelnieniem systemu VAT. Dziś przyjęto dwie nowelizacje. Zmiany w tzw. pakiecie paliwowym mają ograniczyć szarą strefę w handlu paliwami. Firmy sprowadzające z UE paliwa w ciągu 5 dni będą musiały zapłacić podatek akcyzowy. Hurtowe ceny paliw służące do określenia wysokości podatku będą co miesiąc publikowane na stronie internetowej resortu finansów.

Nowelizacja ma wyeliminować dość częste przestępstwo – podkreśla ekspert podatkowy Tadeusz Moczuło.

– Są niestety takie firmy, które krążą po stacjach paliw, zbierają paragony na paliwo, których nie pobierają prywatne osoby i na koniec dnia, czy na koniec tygodnia, czy na koniec miesiąca wędrują z tymi paragonami do kasy tej stacji i zamieniają na faktury – tłumaczył Tadeusz Moczuło.

Teraz sprzedawca wystawiając fakturę bez paragonu z NIP poniesienie karę finansową, płacąc dodatkowe 100 proc. wysokości kwoty na fakturze. Karze podlega również kupujący. Likwidacji ulegną deklaracje VAT-7 i VAT-7K, a zastąpią je nowe formularze przesyłane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Ta zmiana ma przede wszystkim na celu gromadzenie danych – mówi ekonomista dr Jacek Rodzinka z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Fiskus chce o nas i przedsiębiorcach wiedzieć jak najwięcej, o tych transakcjach, które realizujemy po to, aby uniemożliwiać różnego rodzaju manipulowanie danymi – powiedział dr Jacek Rodzinka.

Ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie będzie można korzystać m.in. przy sprzedaży internetowej produktów wrażliwych na oszustwa – takich jak sprzęt RTV i AGD oraz kosmetyki. Wyeliminuje to popularny problem firm sprzedających np. nowe telefony jako sprzęt używany, a wtedy VAT jest należny tylko od marży sprzedawcy.

Przestępcy korzystają także na innych przepisach – podkreśla ekonomista doktor Marian Szołucha.

– Sprzedaż poza granice danego kraju, ale w obrębie UE, jest objęta zerową stawką podatku VAT – wskazał dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Jak zauważa właścicielka sklepu kosmetycznego Elżbieta Kobus, zniesienie zwolnienia z VAT poprawi konkurencyjność, gdyż różne są koszty działalności i przychody firmy. 

– Podejrzewam, iż ludzie, którzy kupują w internecie, kupują większe ilości danego towaru lub umawiają się ze znajomymi, że kupują więcej, bo przecież trzeba zapłacić za transport – mówiła Elżbieta Kobus.

Rząd pracuje również na obniżką podatku VAT na produkty najbardziej potrzebne do życia. W środę wicepremier Jacek Sasin przyznał, że matryca wymaga doprecyzowania. To rozwiązanie zakończyłoby problem nieprecyzyjnej interpretacji prawa podatkowego.

– Miała wprowadzić więcej logiki do systemu tego podatku, miała zerwać z takimi absurdami jak objęcie różnymi stawkami VAT-u wody źródlanej i wody mineralnej, chipsów kukurydzianych i chipsów ziemniaczanych – podkreślił dr Marian Szołucha.

Z początkiem tego roku wpływy z VAT-u ulegają ograniczeniu, gdyż przedsiębiorcy decydują się na liczne inwestycje – informował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Mamy wręcz eksplozję inwestycji prywatnych w sektorze przedsiębiorstw – ponad 21 proc. to jest wzrost w pierwszym sektorze. To oznacza, że ten silnik inwestycyjny będzie szalenie ważny we wzroście gospodarczym – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Nowelizacje podatku VAT po wejściu w życie powinny zwiększać dochody budżetu państwu o dodatkowe 600 mln zł rocznie.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj