Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd ma wizję

Treść

Chociaż dziś mamy kryzys, a rząd nie ma wiele do zaproponowania oprócz cięć w budżecie, to jednak obiecuje, że będzie nam się żyło lepiej. Ale dopiero za 20 lat, pod warunkiem, że sprostamy wyzwaniom stojącym przed naszym krajem. Rząd zaprezentował raport "Polska 2030. Wyzwania rozwojowe", który ma się stać podstawą do debaty, w jaki sposób poprawić jakość życia w Polsce. Dokument przygotował zespół doradców premiera pod przewodnictwem ministra Michała Boniego.

Wyzwania, jakie według twórców raportu stoją przed Polską w ciągu następnych 20 lat, to: wzrost i konkurencyjność, sytuacja demograficzna, wysoka aktywność zawodowa oraz adaptacyjność zasobów pracy, odpowiedni potencjał infrastruktury, bezpieczeństwo energetyczno-klimatyczne, gospodarka oparta na wiedzy oraz rozwój kapitału intelektualnego, solidarność i spójność regionalna, poprawa spójności społecznej, sprawne państwo i wzrost kapitału społecznego. - Niezależnie od tego, kto będzie rządził naszym krajem, raport "Polska 2030" powinien uzyskać rangę strategii, którą można realizować przez kolejne lata - uważa premier Donald Tusk.
Zdaniem szefa rządu, najważniejszym wyzwaniem dla naszego kraju w 2030 roku będzie sytuacja demograficzna. - W 2030 r. ludzi po osiemdziesiątce będzie czterokrotnie więcej niż dzisiaj, czyli 2 miliony obywateli. Warto sobie uzmysłowić, co to oznacza dla nas wszystkich i dla naszych dzieci - mówił premier. Odpowiedzią na wyzwanie demograficzne będzie zwiększenie aktywności zawodowej szerszej grupy osób. Premier zaznaczył również, że życie mieszkańców Polski nie może być za 20 lat determinowane przez miejsce urodzenia bądź zamieszkania i należy walczyć z różnicami w rozwoju regionów. - Jeżeli uznalibyśmy, że status quo nas satysfakcjonuje, to w 2030 roku różnice między na przykład Trójmiastem a Lubelszczyzną byłyby dwukrotnie większe, a już dzisiaj są one trudne do zaakceptowania - powiedział premier. Szef rządu obiecał, że w kilkuletniej perspektywie w każdej gminie będą miejsca z dostępem do szybkiego internetu, wyposażone świetlice i centrum wolontariatu.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-06-18

Autor: wa