Rząd skieruje do TK wniosek dot. kwestii kolizji norm prawa europejskiego z polską konstytucją
Treść
Liderzy Prawa i Sprawiedliwości wezwali rząd do skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku dotyczącego kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z polską konstytucją. Sprawa ma związek z wtorkowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego reformy sądownictwa.
W poniedziałek prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, spotkał się z liderem Solidarnej Polski, Zbigniewem Ziobrą. Rozmowa dotyczyła spraw fundamentalnych – powiedział wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś.
– Mieliśmy okazję przypomnieć nasz wspólny program, to, o co walczymy, czyli o suwerenność Polski – żeby decyzje były podejmowane w Warszawie, a nie w Brukseli czy Berlinie – wskazał na antenie TVN 24 wiceminister Michał Woś.
Solidarna Polska na ostatnim posiedzeniu Sejmu zagłosowała wbrew ustaleniom koalicji. Partia sprzeciwia się też Krajowemu Planowi Odbudowy, który przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Politycy Solidarnej Polski przekonują, że powiązanie funduszy unijnych z oceną praworządności, jak i uwspólnotowienie długu na poziomie Unii, jest niebezpieczne. Krytykują ponadto politykę energetyczną rządu.
– Istnieje poważne zagrożenie, że za 10, 15 lat będziemy jako Polska płacić długi państw, które mogą zbankrutować – powiedział wyrzucony z rządu poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.
Rząd ma jednak zapewnienie, że plan odbudowy poprze opozycja. We wtorek prezes Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Lider Porozumienia zmaga się z wewnętrznymi tarciami w swojej partii.
– Rozmowy odbywały się w dobrej atmosferze. Najważniejsze jest to, że rozmawiamy – przekonywał na antenie Polskiego Radia poseł Radosław Fogiel.
Wicerzecznik PiS wyraził nadzieję, że wszystkie niejasności zostaną w koalicji rozstrzygnięte.
W związku z oskarżeniami formułowanymi przez „Gazetę Wyborczą” pod adresem prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, Platforma Obywatelska zaatakowała partię rządzącą.
– Dzisiaj w Polsce powstała nowa grupa trzymająca władzę. Grupa, która za nic ma prawo, przepisy, która uwłaszczyła się na polskim państwie – przekonywał poseł Cezary Tomczyk z PO.
Platforma Obywatelska domaga się informacji ministra sprawiedliwości ws. rzekomych nieprawidłowości w postępowaniach dotyczących Daniela Obajtka. Poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji mówił o kryzysie tożsamościowym partii rządzącej.
– Nastroje się pogarszają. Utrata wizji, utrata ideowości powodują coraz większe napięcia, które rozsadzają obóz PiS – zaznaczył poseł Krzysztof Bosak.
Zapowiedzi upadku koalicji są jednak przedwczesne – wskazał politolog, dr Paweł Momro.
– Wizja przyspieszonych wyborów czy zmiany koalicjantów, przebudowy rządu, rekonstrukcji, powołania nowego rządu, jest dość mglista i w tym momencie mało realna – zauważył dr Paweł Momro.
Po środowym spotkaniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości poinformowano, że partia zwróci się do rządu, by wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten ustosunkował się do wczorajszego orzeczenia TSUE.
„Orzeczenia, którego fragmenty kwestionują wyższość konstytucji wobec wszystkich źródeł prawa w RP, w tym zawartych przez Polskę traktatów – poinformowała rzecznik partii, poseł Anita Czerwińska.
Najwyższej rangi aktem prawnym jest polska konstytucja, a nie prawo europejskie – mówił we wtorek minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.
– Zadaniem europejskiego sadu jest stosować normy prawne i normy traktatowe w takim zakresie, w jakim zostały przyjęte ze zgodną wolą państw tworzących UE. Ten wyrok wychodzi po za traktaty europejskie – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.
Według nieoficjalnych doniesień kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości dyskutowało również o energetyce.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: konstytucja TK TSUE