Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rządowy pakiet na dwa lata

Treść

Rząd Donalda Tuska nie dał się namówić opozycji na podjęcie działań proinwestycyjnych, które rozruszałyby gospodarkę, pozwalając naszym przedsiębiorstwom łagodniej przejść przez kryzys i realizować własną strategię. Wczoraj zaproponował m.in. rządowe zasiłki dla przedsiębiorców i zwolnienie z podatku zapomóg. Antykryzysowe propozycje rządu mają obowiązywać przez dwa lata.

Premier Donald Tusk zapewne nie przypadkiem pojawił się wczoraj w Stalowej Woli. Niedzielne wybory wyraźnie zmobilizowały szefa rządu do podjęcia działań na rzecz pomocy tamtejszej hucie i zareklamowania przyjętego wczoraj przez Radę Ministrów pakietu antykryzysowego. - Ci, którzy straciliby pracę bez tej ustawy, będą mogli skorzystać przez sześć miesięcy z płatnego urlopu postojowego - zachwalał przyjęte rozwiązania premier Donald Tusk. Wprowadzenie czasowo płatnych urlopów postojowych, refundowanych częściowo przez państwo przedsiębiorcom - to jeden z elementów przyjętego wczoraj przez rząd pakietu antykryzysowego. Według premiera, na pomoc będą mogły liczyć te firmy, które udokumentują, że kryzys je rzeczywiście dotknął.
Opozycja zarzuca jednak rządowi, iż nie podejmuje realnych działań, lecz organizuje akcję propagandową. - Rząd po raz kolejny zajmuje się tym, co lubi najbardziej, czyli konferencją prasową i publicznym ogłaszaniem kolejnych wspaniałych rozwiązań. Tylko że po raz kolejny pozostaje pytanie, kiedy naprawdę jakieś rozwiązanie zostanie przyjęte? Rząd będzie mówił o kolejnym sukcesie i szybkim efektywnym działaniu. Ale ile z nich jest naprawdę zrealizowanych? Bo większość niestety nie - powiedziała wiceprezes PiS Aleksandra Natalli-Świat. Jednocześnie skierowała do rządu pytania: Gdzie rząd znajdzie brakujące w budżecie pieniądze (prawdopodobnie ok. 30 mld zł)? Czy zostanie zachowana fabryka Opla w Tychach i Gliwicach? Kiedy tak naprawdę rozpocznie się budowa autostrady A1? Kto kupił stocznię w Gdyni i Szczecinie?
Brak działań i tylko mówienie o walce z kryzysem zarzucił też rządowi Wojciech Olejniczak (SLD). - Nie uruchomiono wielkich projektów infrastrukturalnych, czego przykładem jest autostrada A2 między Łodzią a Warszawą, a premier Pawlak zapowiadał pomoc firmom uwikłanym w opcje. Mija kolejny tydzień i nic nie ma z tych zapowiedzi, a pan premier Tusk i Pawlak mają się dobrze - mówił Olejniczak.
Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak poinformowała, że głównym założeniem przyjętego pakietu jest utrzymanie miejsc pracy. - Pakiet antykryzysowy będzie obowiązywał przez dwa lata, ale jeżeli przewidziane w nim rozwiązania dotyczące prawa pracy sprawdzą się, będą mogły zostać przedłużone - dodała.
Projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców przewiduje m.in. wprowadzenie tzw. elastycznego czasu pracy. Wydłużono okres rozliczeniowy do maksymalnie 12 miesięcy, co umożliwi ustalanie indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika - czyli np. stosowanie przez przedsiębiorcę różnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy przez pracowników. Przedsiębiorcy, którzy wskutek kryzysu znajdą się w przejściowych kłopotach, mogliby liczyć na możliwość obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy i jednocześnie proporcjonalnie zmniejszać wynagrodzenie, a także skorzystać z płatnych urlopów postojowych. Projekt zakłada, że skrócenie wymiaru czasu pracy nie może obowiązywać dłużej niż pół roku, a wymiar czasu pracy nie będzie mógł być niższy niż pół etatu. W takiej sytuacji pracownik nie będzie mógł zarobić mniej niż ustawowe, minimalne wynagrodzenie.
Płatny urlop postojowy trwałby nie dłużej niż 6 miesięcy. W tym czasie pracownicy otrzymywaliby minimalne wynagrodzenie za pracę - 1276 złotych. Firmy mogłyby jednak liczyć na zasiłki od państwa refundujące wynagrodzenie postojowe pracownika do kwoty zasiłku dla bezrobotnych - 551 złotych.
Rząd przyjął także nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na jej mocy z podatku zostaną zwolnione m.in. zapomogi wypłacane z funduszy związków zawodowych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia - 638 zł. Przewiduje także zwolnienie z opodatkowania zasiłków z funduszu socjalnego lub funduszu związków zawodowych na działalność socjalną. Zwolnienie będzie dotyczyć świadczeń nieprzekraczających w danym roku 380 złotych.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-06-03

Autor: wa