Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rzecznik ZUS radzi

Treść

Ponad 250 tys. osób uprawnionych jest do ubiegania się od stycznia o emerytury pomostowe. Komu i na jakich zasadach przysługuje to świadczenie?
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 roku. Pracownik ten będzie mógł przejść na emeryturę pomostową po osiągnięciu wieku co najmniej 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (mężczyźni), jeżeli spełni łącznie następujące warunki: ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, ma łączny okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn, wykonywał prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, zarówno przed 1 stycznia 1999 r., jak i po 31 grudnia 2008 r., oraz rozwiązał stosunek pracy.


Istnieje również możliwość przyznania prawa do pomostówki osobie, która nie wykonywała szczególnej pracy po 31 grudnia 2008 r., ale pod warunkiem, że posiada ona 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w nowych wykazach prac.
Przy ustalaniu, czy został spełniony warunek 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, uwzględnia się zarówno okresy, w których były wykonywane prace ustalone na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2009 r., jak też okresy, w których wykonywane były prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w nowych wykazach prac. Okresy te podlegają sumowaniu.
Postępowanie w sprawie emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek zgłoszony w ZUS bezpośrednio przez zainteresowanego lub za pośrednictwem pracodawcy.
Wysokość emerytury pomostowej oblicza się poprzez podzielenie podstawy wymiaru emerytury (czyli kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne wraz z kwotą zwaloryzowanego kapitału początkowego) przez statystyczny wskaźnik średniego dalszego trwania życia. Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury, o której mowa w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Warto dodać, że do emerytury pomostowej można dorabiać. Jeżeli od wykonywanej pracy odprowadzane były składki na ubezpieczenia emerytalne, wówczas można poprosić ZUS o przeliczenie wysokości świadczenia.
Szczegółowe wyjaśnienia oraz nowe wykazy prac w szczególnych warunkach i w szczególnych charakterze umieszczone są w internecie pod adresem: www.zus.pl/pomostowki.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-02-14

Autor: wa