Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rzecznik ZUS radzi

Treść

Kończy się epoka "książeczek zdrowia". Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprzestaje wydawania legitymacji ubezpieczeniowych. Pacjenci mogą jednak spać spokojnie. Decyzja ZUS nie oznacza dla nich żadnego problemu.

Przyczyny, które leżały u podstaw podjęcia tej decyzji są bardzo prozaiczne i nie dają możliwości doszukiwania się żadnych głębszych podtekstów. Otóż, polskie prawo nie przewiduje takiego dokumentu jak legitymacja ubezpieczeniowa. Żadna z obowiązujących ustaw nie nakłada na Zakład konieczności wydawania tego typu dokumentów. Taki wymóg został zniesiony jeszcze w 1998 roku.
Zakład był zobligowany do wydawania legitymacji ubezpieczeniowych na mocy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 1991 roku. Ustawa, na podstawie której rozporządzenie zostało przygotowane, wygasła jednak wraz z wejściem w życie Ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast powstała rok wcześniej Ustawa o ubezpieczeniu zdrowotnym nie obligowała już Zakładu do wydawania legitymacji ubezpieczeniowych. Jednak, kierując się dobrem osób ubezpieczonych, ZUS nadal wydawał legitymacje, ale już jako "inny" dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. Kolejna, obowiązująca do dziś Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych również nie nakładała na Zakład obowiązku wydawania papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. ZUS rozpoczął więc konsultacje w sprawie zaprzestania wydawania legitymacji. Były one prowadzone m.in. z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. W ich efekcie zapadła decyzja o zakończeniu wydawania legitymacji od 1 stycznia przyszłego roku. Od tego też momentu Zakład nie będzie potwierdzał legitymacji wystawionych do końca tego roku. Nie oznacza to jednak, że po Nowym Roku nikt nie będzie mógł skorzystać z darmowej wizyty u lekarza czy też poddać się badaniom w szpitalu. Ubezpieczeni nie zostają pozostawieni sami sobie. Istnieją bowiem inne dokumenty, które zgodnie z obowiązującym prawem stanowią potwierdzenie pozostawania w ubezpieczeniu. Jednym z tych dokumentów jest wydawany każdemu pracownikowi druk ZUS RMUA, który informuje o opłaconych przez daną osobę składkach. Każdy zakład opieki zdrowotnej jest zobligowany do uznania tego druku. Informacje o innych dokumentach potwierdzających podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu można uzyskać w Narodowym Funduszu Zdrowia (www.nfz.gov.pl).
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-11-07

Autor: wa