Rzecznik ZUS radzi
Treść
Osoby w średnim wieku, które z różnych powodów wypadły z rynku pracy, są w szczególnie trudnej sytuacji. Im niestety znacznie trudniej znaleźć pracę niż osobom względnie młodym. Aby odwrócić ten niekorzystny trend, opracowany został pakiet promocji zatrudnienia osób powyżej 50. roku życia. Jeden z elementów tego pakietu właśnie wszedł w życie. Otóż od 1 lipca 2009 r. pracodawcy nie opłacają przez rok składek na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia. Dodatkowym warunkiem jest to, że osoby takie w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek za te osoby na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przysługuje pracodawcy tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu kodeksu pracy. A zatem nie przysługuje ono w stosunku do osób wykonujących pracę na podstawie umów o świadczenie usług, do których zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło.
Co ważne, jeśli etatowy pracownik po pięćdziesiątce zawrze ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, to od tej dodatkowej umowy składki na FP i FGŚP będą już musiały być odprowadzone.
Reasumując: zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki: stosunek pracy nawiązany został nie wcześniej niż od 1 lipca 2009 r., w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniana osoba miała ukończone 50 lat (a więc 50. urodziny przypadają najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy), zatrudniana osoba pozostawała w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez okres co najmniej 30 dni liczonych wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy. Okres 12 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę.
W tym miejscu warto przypomnieć, iż składki na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie są opłacane za osoby, które ukończyły 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).
W przypadku gdy osiągnięcie powyższego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, to zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek przysługuje dopiero od następnego miesiąca. Jedynie w przypadku pracowników, których 55. lub 60. urodziny przypadają pierwszego dnia danego miesiąca, zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek przysługuje już od tego miesiąca, ponieważ w dniu swoich 55. czy 60. urodzin dana osoba osiągnęła odpowiednio wiek 55 lub 60 lat.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-08-22
Autor: wa