Sąd Apelacyjny uchylił decyzję KRRiT o nałożeniu kary na Fundację Lux Veritatis
Treść
Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary w wysokości 50 tys. zł. na Fundację Lux Veritatis – nadawcę TV Trwam. Sprawa dotyczy relacji z Marszu Niepodległości w 2013 r., podczas, którego spłonęła tęcza, symbol dewiantów seksualnych.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, którą kierował wówczas Jan Dworak, stwierdziła naruszenie art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji. W ocenie ówczesnej rady, prowadzący audycję i jego gość popierali niszczenie obiektu, który stał wówczas na warszawskim Placu Zbawiciela. Marsz relacjonował o. Piotr Dettlaff CSsR, a komentatorem był dr Krzysztof Kawęcki, historyk.
Decyzja KRRiT spotkała się ze stanowczą odpowiedzią społeczeństwa, które protestowało przed siedzibą Krajowej Rady. Także profesor Janusz Kawecki, obecny członek KRRiT, krytykował decyzję organu.
– Już wtedy, gdy pierwsza decyzja KRRiT była podjęta – było to we wrześniu 2014 roku i zapoznałem się z treścią, bo ona była podana także internetowo – to stwierdziłem, że oparta jest na naciąganych argumentach, a wszystko odnosząc do artykułu 18.1 było tym bardziej naciągane. Późniejsze działania, skierowanie sprawy do Sądu Okręgowego przeciwko przewodniczącemu ówczesnemu KRRiT w sprawie tej decyzji, wówczas zakończyło się niepomyślnie – zaznaczył prof. Janusz Kawecki.
Teraz za decyzję KRRiT zapłacą podatnicy. Skarb Państwa będzie musiał zwrócić fundacji ponad 6 tys. zł z tytułu poniesionych kosztów procesowych.
Symbol środowisk dewiacyjnych stał na Placu Zbawiciela kilka lat. Mimo protestów władze Warszawy z Platformy Obywatelskiej nie zdecydowały się na demontaż kontrowersyjnej instalacji. Protestowały środowiska patriotyczne, organizowano też pikiety modlitewne. Instalacja była kilka razy podpalana, jednak władze stolicy ją odbudowywały z publicznych pieniędzy.
Tęczę zaopatrzono też w kosztowny system ognioodporny i nawadniający.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 25 sierpnia 2017
Autor: mj
Tagi: Sąd Apelacyjny uchylił decyzję KRRiT o nałożeniu kary na Fundację Lux Veritatis