Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sąd Najwyższy wraca do kamienicy

Treść

Skarga kasacyjna Prokuratorii Generalnej w imieniu Skarbu Państwa od wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczącego legalności sprzedaży firmie nieruchomości przez potomków niemieckich przesiedleńców zostanie rozpatrzona przez Sąd Najwyższy - ustalił "Nasz Dziennik". Ma to nastąpić w terminie do sześciu miesięcy. Pełnomocnicy powoda, czyli Skarbu Państwa, wskazują, że to już drugi wniosek o kasację w związku z tym, że olsztyński wymiar sprawiedliwości nie przeprowadził należycie postępowania dowodowego.
Skarga kasacyjna jest skutkiem wyroku Sądu Najwyższego (SN) z 15 lipca 2010 r., zgodnie z którym Albert i Mergerete Reinsch, wyjeżdżając na stałe do Niemiec w 1981 r., utracili obywatelstwo polskie, a tym samym tytuł własności pozostawionej przez siebie nieruchomości.
- Przeszła ona wtedy na własność Skarbu Państwa. Natomiast Reinschowie założyli księgę wieczystą, o czym nikt nie wiedział. Wpisano do niej jako współwłaścicieli ich dzieci: Norberta Reinsch i Małgorzatę Grunberg. Następnie w 2007 r. sprzedano nieruchomość na rzecz Zakładu Budowlano-Instalacyjnego Jarmakowicz Zapolski Sp. z o.o. - informuje mecenas Lech Obara, pełnomocnik Skarbu Państwa w procesie wytoczonym tej firmie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
Wyrok Sądu Najwyższego z 15 lipca oznacza, że Sąd Okręgowy (SO) w Olsztynie, który wcześniej uznał prawo własności do spornej nieruchomości państwu Reinsch, a następnie jej nabywcy - wspomnianej spółki, powinien ponownie rozpatrzyć sprawę. Problem w tym, że pomimo dwóch skarg kasacyjnych wnoszonych przez Prokuratorię Generalną w toku procesu do tego nie doszło. Według Szymona Topy, prawnika z Kancelarii Radców Prawnych "Lech Obara i Współpracownicy", reprezentującej Skarb Państwa, SN swoim wyrokiem nakazał zbadać, czy pozwana spółka działała w dobrej wierze w chwili nabywania kamienicy na Jagiellońskiej. - Sąd Okręgowy w Olsztynie jednak nie przeprowadził postępowania dowodowego, tylko wysłuchał informacyjnie jednego z członków zarządu, tj. Adama Floriana Jarmakowicza, i doszedł do wniosku, że zarząd pozwanej spółki nabył przedmiotową nieruchomość w dobrej wierze - twierdzi Topa. - W sensie procesowym uznał, że jest to okoliczność bezsporna, której nie trzeba udowadniać, choć Sąd Najwyższy nakazał właśnie zbadać tę okoliczność. Po wysłuchaniu członka zarządu pozwanej spółki zamknął przewód sądowy i wydał wyrok, czyli uznał, że sąd pierwszej instancji prawidłowo odmówił uznania Skarbu Państwa za właściciela kamienicy na Jagiellońskiej - dodaje prawnik. Podkreśla jednocześnie, że wysłuchanie informacyjne nie jest dowodem w sprawie.
Jako że wartość przedmiotu sporu przekracza 1 mln zł, w imieniu Skarbu Państwa drugi wniosek o kasację wyroku SO w Olsztynie do Sądu Najwyższego złożyła Prokuratoria Generalna w kwietniu 2011 roku. Elżbieta Budna, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie, potwierdza, że sprawa kolejny już raz trafia do Sądu Najwyższego. - Po raz pierwszy orzeczenie sądu okręgowego zostało uchylone i sprawę przekazano do ponownego rozpoznania. Po wykonaniu tych czynności przez sąd okręgowy kolejny raz wniesiono skargę kasacyjną, która w ostatnich dniach kwietnia została przedstawiona Sądowi Najwyższemu, uzyskując nową sygnaturę akt - mówi Budna. Dodaje, że "SO jeszcze raz rozpoznał tę sprawę" i jej akta przesłano do SN.
Potwierdza to Teresa Pyźlak z Sądu Najwyższego. - Rzeczywiście jest skarga kasacyjna strony powodowej Skarbu Państwa, która wpłynęła 28 kwietnia. Nie ma terminu jej rozpoznania. Jeszcze nie został wyznaczony - zaznacza Pyźlak. Jak wyjaśnia, tego typu sprawy bada się na posiedzeniu niejawnym pod kątem spełniania przesłanek ustawowych. - Generalnie czeka się na to około 3 miesięcy, a następnie 2-3 miesiące na rozpoznanie kasacji, jeżeli zostanie ona przyjęta - zastrzega Pyźlak.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2011-05-20

Autor: jc