Sankcje dla Rosji
Treść
Unia Europejska zatwierdziła pakiet dotkliwych sankcji wobec Rosji. Poinformował o tym po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Paryżu szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell. Podobne kroki podjęły już m.in. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
Uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy spotkało się z ostrą reakcją społeczności międzynarodowej. Wielka Brytania nałożyła sankcje na pięć rosyjskich banków i trzech oligarchów, zamrażając ich brytyjskie aktywa i zakazując im wjazdu do kraju.
– To pierwsza transza, pierwsza fala tego, na co jesteśmy przygotowani. Utrzymujemy dalsze sankcje w gotowości do nałożenia wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, jeśli sytuacja będzie eskalować – powiedział Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.
Zareagowały również Stany Zjednoczone. Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o nałożeniu sankcji przeciwko samozwańczym republikom w Donbasie. Dokument obejmuje zakaz handlu i inwestycji. Na tym jednak najprawdopodobniej się nie skończy, bo Stany rozważają kolejne kroki. Konkretnych decyzji w tej sprawie na razie nie ma.
– Jeśli tego nie zrobimy, to myślę, że prezydent Putin będzie bezwzględnie próbował wykorzystać to na swoją korzyść – ocenił Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii.
Chwilę po eskalacji napięcia, rosyjska agresja była głównym tematem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent Ukrainy chce, by kryzysem zajęła się też OBWE. W swoim wystąpieniu zaapelował też o szczyt formatu normandzkiego.
– Jesteśmy oddani rozwiązaniu politycznemu i dyplomatycznemu, i nie popadamy w żadne prowokacje. Nasze granice są dobrze chronione. Zbudowaliśmy system obrony terytorialnej. Nasi partnerzy nas wspierają – zaznaczył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymał do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2, o czym poinformował we wtorek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
– Bez tej certyfikacji Nord Stream 2 nie może zacząć działać – wyjaśnił.
Tę decyzję z zadowoleniem przyjął m.in. Biały Dom.
@POTUS made clear that if Russia invaded Ukraine, we would act with Germany to ensure Nord Stream 2 does not move forward. We have been in close consultations with Germany overnight and welcome their announcement. We will be following up with our own measures today.
— Jen Psaki (@PressSec) February 22, 2022
„Prezydent Joe Biden jasno określił, że jeśli Rosja napadnie na Ukrainę, będziemy działać wspólnie z Niemcami, by zapewnić, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony. W nocy blisko konsultowaliśmy się z Niemcami i z zadowoleniem przyjmujemy ich ogłoszenie“ – podkreśliła administracja Biąłego Domu.
W nocy Joe Biden rozmawiał też z prezydentem Francji. Prowadził również konsultacje z Wołodymyrem Zełenskim. Z prezydentem Ukrainy kontaktował się też prezydent Andrzej Duda, który we wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zwołał naradę.
– Dzisiaj armia rosyjska jest na Białorusi i wiele wskazuje na to, że może się nie wycofać. To wymaga podjęcia przez nas odpowiednich kroków, jeśli chodzi o politykę obronną, jak również wymaga w naszym przekonaniu działań ze stronu Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego dzisiaj jesteśmy członkiem – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.
Wypowiedź Prezydenta @AndrzejDuda po naradzie w BBN, w której wzięli udział m. in. Premier @MorawieckiM, Wicepremier, Przewodniczący Komitetu RM ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych J. #Kaczyński oraz Ministrowie MON @mblaszczak i MSWiA @Kaminski_M_. pic.twitter.com/8B4GdztOo7
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 22, 2022
Aby powstrzymać zapędy Władimira Putina potrzebna jest mocna odpowiedź w postaci dotkliwych sankcji. Te dotyczyć powinny m.in. polityki surowcowej, bo to właśnie na surowcach oparta jest dziś siła Rosji – wskazywał premier Mateusz Morawiecki.
– Nie do wyobrażenia jest to, że na Ukrainie będą ginąć ludzie, a Europa Zachodnia, jak gdyby nigdy nic, kontynuować będzie gospodarczą współpracę czy to poprzez Nord Stream 2, zakupy gazu, które zasilają kasę budżetu rosyjskiego, czy poprzez normalne robienie interesów – dodał.
Prezydenta Władimira Putina nie zatrzyma sama zapowiedź sankcji. Za tym muszą pójść realne kroki – akcentował politolog dr Piotr Gawryszczak.
– Jeśli ograniczy się to do kilku stwierdzeń, że działania zbrojne będą wiązały się z sankcjami, a nic za tym nie pójdzie, to oczywiście Putin może doprowadzić do sytuacji zajęcia np. Charkowa, Mariampola i otworzenia sobie drogi na Krym – wyjaśnił.
Oprócz sankcji niezwykle istotnym elementem jest także wzmocnienie wschodniej flanki NATO – podkreślił politolog dr Łukasz Stach.
– Mówimy tutaj o dyslokacji realnych sił wojskowych w takich krajach jak: Polska, Rumunia czy Państwa Bałtyckie, zwłaszcza, że te ostatnie mogą być kolejnym etapem w planach Putina – dodał.
W piątek (25.02) w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców państw #BukaresztańskaDziewiątka.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 22, 2022
Najbliższe dni – według zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy – będą dniami bardzo intensywnych konsultacji w różnych formatach – NATO i UE. W piątek w Warszawie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. Wszyscy prezydenci potwierdzili swój udział.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj