Scena była jej powołaniem
Treść
"Krystyna Jamroz. Wielka dama polskiej opery" to tytuł nowej książki Adama Czopka, która niedawno trafiła do księgarń. Przedstawia ona historię kariery jednej z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego.
"Wkładając kostium, potrafiła bez reszty wcielić się w swoje bohaterki, obdarzając je cząstką własnej osobowości. Kochała je za ich bogatą psychikę, twardy charakter i skomplikowane przeżycia, bo to pozwalało jej tworzyć wyraziste, pełne dramatyzmu kreacje" - pisze we wstępie książki autor. Jak podaje, Krystyna Jamroz budowała swoją karierę sceniczną rozsądnie i konsekwentnie przez ponad trzydzieści lat. Związana była z teatrami we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie, ale występowała również gościnnie na kilkunastu zagranicznych scenach. Artystka posiadała silny i piękny głos, dysponowała znakomitą techniką wokalną. Również uroda, talent aktorski i temperament sceniczny sprawiły, że cieszyła się wielką popularnością. "Te atuty wykorzystywała świadomie w ciągu całej swojej kariery, o niezwykle sugestywnych i wyrazistych kreacjach wokalno-aktorskich było głośno nie tylko w Polsce, lecz także w Europie" - dodaje Czopek. Jamroz do historii polskiej opery przeszła jako znakomita Turandot i Aida, sławę przyniosły jej również inne kreacje, m.in. Giocondy. Krytycy chwalili walory jej głosu, wrażliwość, kulturę wokalną i sceniczną swobodę. Należy podkreślić, że jej repertuar obejmował ponad czterdzieści partii pierwszoplanowych. Wielu z nich, na co zwraca uwagę Adam Czopek, nikt poza nią nie wykonywał.
W książce szczegółowo opisane zostały życie i dokonania artystyczne Krystyny Jamroz. Czopek w ciekawy sposób przedstawia najważniejsze partie artystki, omawia je, przytacza fragmenty recenzji czy wypowiedzi osób znających śpiewaczkę. Ponadto pieczołowicie wylicza wszystkie premiery, w których Jamroz brała udział na scenach polskich i zagranicznych. Przedstawia również wydawnictwa o artystce, które ukazały się do tej pory. Książkę wzbogacają liczne zdjęcia archiwalne prezentujące śpiewaczkę zarówno w otoczeniu najbliższych, jak i na deskach teatralnych w najważniejszych wcieleniach scenicznych. Pierwsze publiczne występy artystki związane są z jej rodzinnym miastem Buskiem Zdrojem, gdzie przyszła na świat 29 sierpnia 1923 roku. Rozpoczęła je w salonie willi "Sanato", u doktorowej Ireny Budzyńskiej. Po latach miasto uhonorowało śpiewaczkę Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym jej imienia, który od 1995 roku odbywa się tradycyjnie na przełomie czerwca i lipca.
Piotr Czartoryski-Sziler
Adam Czopek, Krystyna Jamroz. Wielka dama polskiej opery, Kielce 2009.
Książkę można będzie nabyć w księgarni "Naszego Dziennika":
w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego), tel. (22) 850 60 20, e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl; oraz w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków, tel. (12) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych), e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl.
"Nasz Dziennik" 2009-10-05
Autor: wa