Sejm rozpocznie prace nad budżetem
Treść
Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejm rozpocznie prace nad przyszłoroczną ustawą budżetową. Posłowie wysłuchają także informacji o działalności rzecznika praw obywatelskich i rozpatrzą projekt zmian w ordynacji wyborczej.
Debatę nad budżetem państwa przewidziano na prawie cały czwartek. Ze skierowanego do Sejmu przez rząd projektu budżetu wynika, że dochody budżetu państwa w przyszłym roku wyniosą 273,3 mld zł, wydatki nie więcej niż 313,5 mld złotych. W rezultacie deficyt budżetowy nie może przekroczyć 40,2 mld złotych. Rząd przewiduje, że z prywatyzacji uzyska w 2011 r. aż 15 mld złotych. W przyjętym przez rząd pod koniec września projekcie budżetu uwzględniono już planowaną podwyżkę podatku VAT. Rząd zakłada, że od przyszłego roku stawki VAT: podstawowa i obniżona, wzrosną z 22 proc. i 7 proc. do 23 proc. i 8 procent. Podwyżka VAT obowiązywać ma przez trzy lata. W projekcie ustawy okołobudżetowej zapisano, iż nie będzie podwyżek płac w sferze budżetowej. Od września przyszłego roku na podwyżkę będą mogli liczyć jedynie nauczyciele. Uwzględniono także obiecane przez Bronisława Komorowskiego w trakcie kampanii prezydenckiej zwiększenie zniżki na przejazdy dla studentów. Rząd zakłada dla nich 51-procentową ulgę. Przewidział także zmniejszenie z 6,3 tys. do 4 tys. zł, od 1 marca przyszłego roku, zasiłku pogrzebowego.
Dziś posłowie mają się zająć m.in. sprawozdaniem Komisji Gospodarki z prac nad projektem ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Podpisany przez posłów PSL projekt zakłada obniżenie wymogów, które muszą spełnić przedsiębiorcy dotknięci skutkami kryzysu ekonomicznego, aby skorzystać z przewidzianej ustawą pomocy. Na zbyt rygorystyczne kryteria dostępu do pomocy, która - jak wynika z deklaracji - jest potrzebna, skarżyły się zarówno związki zawodowe, jak i związki pracodawców. Okazało się bowiem, że rząd z wielkim szumem przeprowadził ustawę o pomocy, lecz tak ustalił kryteria dostępu do pomocy, że prawie nikt z niej nie mógł skorzystać. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, na podstawie przepisów ustawy, która weszła w życie pod koniec sierpnia zeszłego roku, wypłacono jedynie 1,5 proc. środków przeznaczonych na pomoc przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w przejściowych trudnościach finansowych.
Jutro Sejm rozpatrzy m.in. sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o stanowisku Senatu w sprawie zmiany ordynacji wyborczej. Nowelizacja ordynacji jest konsekwencją zmiany Konstytucji RP, która zmierza do uniemożliwienia wyboru do parlamentu osób skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Zapisy ordynacji dostosowywane są do zapisów Konstytucji zarówno w odniesieniu do wyborów posłów i senatorów, jak i prezydenta RP.
W czwartek Sejm rozpatrzy także m.in. projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 rokiem Czesława Miłosza. Ze względu na debatę budżetową pytania w sprawach bieżących i informację bieżącą przesunięto na piątek. Również w piątek rzecznik praw obywatelskich przedstawi informację w sprawie prac RPO w 2009 roku.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2010-10-06
Autor: jc